آخرین نطق مرحوم یحیی زاده در مجلس ۲ اسفند ۹۱ + حواشی این نطق

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

با درود به روح پرفتوح امام شهداء‌ و ارواح تمام شهداء و تسلیت سالگرد رحلت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله‌علیها) مواردی را متذکر می‌گردم:

۱ ـ‌ مجدداً و مؤکداً از مردم بصیر، فهیم و مؤمن میهن اسلامی نسبت به شرکت یکپارچه و دشمن‌برانداز در راهپیمایی (۲۲) بهمن امسال و خلق حماسه جدید تشکر می‌نمایم و خدای قادر حکیم را نسبت به موهبت بزرگ اعطاء خلف صالح امام راحل، پیشوای مظلومان و آزادگان جهان رهبر معظم شکر می‌نمایم و از درگاه ربوبی استمرار سلامت، عزت، شوکت و عظمت این عزیز فرزانه را مسألت نموده، امیدوارم انقلاب امام به دست این شاگرد بزرگ آن امام به قیام حضرت ولی‌الله الاعظم، امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) متصل گردد.

۲ ـ رهبر عظیم‌الشأن در بخشی از سخنان تاریخی و بسیار مهم خود در روز شنبه هفته جاری و به مناسبت سالگرد قیام (۲۹) بهمن ۱۳۵۶ تبریز در جمع مردم آن سامان، با حزنی خاص و آشکار، مواضع خود را درمورد آنچه در جریان استیضاح اخیر وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی رخ داده بود، اعلام نمودند. ایشان منصفانه و دلسوزانه از رؤسای محترم دو قوه، از مجلس و از اصل استیضاح گلایه کردند. این سخنان بسیاری از حضار در آن جلسه را به گریه انداخت و هزاران نفر از ملت خداترس ایران را پای تلویزیون‌ها گریاند. رؤسای سه قوه، (۲۶۵) نماینده حاضر در جلسه علنی روز بعد، از آنچه پیش آمده از معظمٌ‌له و مردم آگاه و متعهد عذرخواهی کردند. انصافاً رئیس مجلس و نمایندگان در موضع‌گیری دقیق و به‌موقع و عذرخواهی، بسیار مناسب و شایسته عمل کردند. بنده نیز با وجود اینکه قبل از برگزاری استیضاح در چند مصاحبه با آن مخالفت کرده بودم و در روز استیضاح جز (۵۶) ‌نفری بودم که رأی مخالف استیضاح دادند، علاوه بر امضاء بیانیه، مجدداً ضمن عذرخواهی از مقام عظمای ولایت و مردم ولایتمدار و ضمن استغفار به درگاه ربوبی، خطاب به رهبر رئوف و مهربان آیه (۹۷) سوره یوسف را تلاوت می‌کنم: «قالوا یا ابانا استغفر لنا ذنوبنا إنا کنا خاطئین» و مطمئن هستم پاسخ آن عزیز نیز آیه بعدی آن است که: «قال سوف أستغفر لکم ربی إنه هو الغفور الرحیم». در عین حال توبه و عذرخواهی و سخنرانی و بیانیه را به تنهایی کافی و وافی به مقصود نمی‌دانم، از این جهت برای تحقق منویات رهبری در تعامل قوا و پرهیز از طرح مسائل غیراولویت‌دار در مجلس از هیأت‌رئیسه محترم درخواست می‌کنم هرچه سریعتر کارگروهی مرکب از نمایندگانی از هیأت‌رئیسه، هیأت نظارت بر مجلس، چند نماینده مجلس و چند شخصیت برجسته و وارسته خارج از مجلس تشکیل تا نسبت به کارهای تقنینی و نظارتی و حتی موضع‌گیری‌های مجلس به صورت تفاهمی و تعاملی نظارت نمایند والّا خوف آن هست که قصه پرغصه (۱۵) بهمن باز هم به انحاء مختلف تکرار گردد. واضح است وقتی مثلاً رهبری در مخالفت با استیضاح اخیر می‌فرمایند «چند ماه به پایان یک دولت» قطعاً این تعبیر و تحلیل ملاک را مشخص می‌کند که «الدلیل یعمم و یخصص» و لذا ما نمایندگان و به ویژه هیأت‌رئیسه و بالاخص آن کارگروه پیشنهادی باید با دقت این گونه از مواضع کلیدی و رهگشا را رصد نماییم.

۳ ـ مجلس هنگامی در رأس امور است که این نهاد ریل‌گذار برای حرکت سریع لوکوموتیو و قطار دولت، خود در ریل مناسبی حرکت نماید. با همه اصلاحاتی که در مورد آیین‌نامه تاکنون صورت گرفته است، متأسفانه به نظر می‌رسد لوکوموتیو پارلمان از ابتدا تا انتها همچنان مواجه با موانع عدیده‌ای است. شاید مهمترین مانع، فقدان نظارت نهادینه دقیق بر پارلمان و نمایندگان است. بدون تردید نظارت از هنگام ثبت‌نام و کاندیداتوری تا آخر دوره یک ضرورت انکارناپذیر است و شاخص اصلی نیز با پرهیز از اعمال سلیقه و افراط و تفریط، رعایت قوانین و مقررات مرتبط است. شیوه بررسی اعتبارنامه‌ها و تصویب آن، شیوه انتخاب کمیسیون‌ها، روش تعیین تعداد اعضای هر کمیسیون، نحوه تشکیل کمیسیون تلفیق، زمان انتخاب نظّار، کیفیت انتخاب موافق و مخالف طرح‌ها و لوایح، عدم نظارت دقیق بر حضور و غیاب در صحن و کمیسیون، عدم دقت در اعزام مناسب و در حد ضرورت نمایندگان به سفرهای خارجی، عدم‌رعایت آیین‌نامه در اغلب تذکّرات شفاهی و بعضی تذکرات کتبی، عدم رعایت کامل آیین‌نامه در مورد ضروری بودن محتوای نطق‌های پنج دقیقه‌ای، عدم رعایت مهلت‌های قانونی در مورد بررسی و ارائه‌ گزارش‌ها، نمونه‌ای از آنهاست. بنابراین ضرورت دارد هرچه زودتر آیین‌نامه در این زمینه‌ها اصلاح گردد و یا نسبت به رعایت آیین‌نامه فعلی کاملاً نظارت و مراقبت کنید.

۴ ـ ضمن تشکر از همه فعالیتهای دولت و تشکر از سفر رئیس‌جمهور محترم به استان یزد در هفته جاری، مواردی را تذکر می دهم:

به رئیس‌جمهور محترم و وزیر محترم نیرو تسریع در فاز دوم انتقال آب به استان یزد را تذکر می‌دهم.

به وزیر محترم نفت اجرای کامل گازرسانی به بخش‌های مرکزی نیر،گاریزات، کهدوئیه از شهرستان تفت مصوب سفر اول و دوم تذکر می‌دهم. به دولت محترم تأمین بودجه مجتمع‌های آبرسانی روستایی غدیر، سانیج، علی‌آباد و  نصرآباد. تأمین اعتبار پروژه‌های خیری بیمارستان میبد. احداث و تکمیل راههای دهشیر ـ حسن‌آباد، سفیدکوه ـ خضرآباد، دشت‌آباد ـ بناءکوک، بخ ـ اسفندآباد، نیر ـ ده‌بالا، کمربندی سانیج، تسریع در تکمیل کمربندی حلقوی افتتاح شده میبد و همچنین کمربندی تفت که همگی از مصوبات سفر سوم است تذکر می‌دهم.

امیدوارم تمام مصوبات معوقه در هر سه سفر و غیرسفر از جمله مصوبه اخیر را سریعتر اجرا نمایید. والسلام علیکم و رحمه‌الله

دانلود “نطق 91/12/02” yahyazadeh_n911202.flv – Downloaded 162 times – 32 MB

حواشی نطق ۲ اسفند برگرفته از دفتر ۵۲ روزنوشت‌ها:

نطق امروز کمی کمتر از ۶ دقیقه طول کشید و در واقع نزدیک به یک دقیقه بیش از وقت خودم، از وقت استفاده کردم!

در نطق امروز هم از مردم کشور به علت شرکت حماسی در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال تشکرکردم و خدا را بر اعطا چنین موهبتی در رهبری کشور، شکر نمودم.

سپس به صحبت‌های شنبه رهبر معظم در مورد روز استیضاح وزیر کار، ۱۵ بهمن، روز سیاه مجلس به صورت مبسوط پرداختم و علاج کار، عذرخواهی صرف و بیانیه ندانستم واز هیات رئیسه درخواست کردم کارگروهی مرکب از نمایندگانی از هیات رئیسه، هیات نظارت بر نمایندگان، بعضی نمایندگان مجلس وشخصیت‌های برجسته و وارسته  تشکیل داده، تا نسبت به تعامل با قوا و به کارگیری رهنمودهای رهبری به شدت و بادقت مراقبت کنند.

بعد به آسیب‌شناسی مجلس به‌ویژه کمبودها  وخلأهای آیین‌نامه‌ای پرداختم و بالاخره به مشکلات حوزه انتخابیه پرداختم.

عکس العمل نمایندگان هم جالب بود؛ خیلی از افراد از دو نطق پشت سر هم من دچار شگفت‌زدگی  شده بودند و البته  همان شخصیت‌های بزرگ که چهارشنبه هفته گذشته هم از نطقم تجلیل کرده بودند، امروز هم همانطور تشکر نمودند.

و البته در ۹ سال نمایندگی، هیچگاه دو نطق با فاصله یک هفته نداشته بودم، شاید درمجلس برای سایر نمایندگان هم این موضوع بسیار بسیار کم اتفاق افتاده است.

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

یک نظر

  1. ابوالفضل امامی

    سلام به روح بلند ایشان و سیره ساده و با صفای ایشان. خدا غریق رحمتش کند و ما را پیرو خوبیهای کم نظیر ایشان قرار دهد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*