مشق خدمت 6-8 آبان 1384

آغاز دفتر هشتم

جمعه ۶ آبان ۸۴

دفتر هشتم                                                                            

  السلام علی من امر اهله و عیاله بالنیاحه علیه قبل [وقوع] القتل الیه

این دفتر که هشتمین دفتر از این نوع می‌باشد، با سلامی به امام هشتم علیه السلام آغاز می‌کنم!

در زندگی هرجا درمانده‌ام، هرجا سرم به سنگ خورده، هرجا هیچ روزنه امیدی نمی‌دیده‌ام، به او پناه برده‌ام و اکثراً به این شیوه، مشکلاتم حل گردیده است.

واقعاً چنین بوده است! و من به همین جهت در زمان پر شدن این دفتر، به خیلی موفقیت‌ها طمع دارم و چشم انداز روشنی می‌بینم، امیدوارم که حضرت مرا در این مسیر کمک نماید!

اما شروع این دفتر، مقارن با یکی از قله‌های رفیع ماه ویژه خدا، شهر الله رمضان است؛

روز قدس

دقیقاً این دفتر، جمعه ۲۴ رمضان ۱۴۲۶، روز قدس این سال آغاز می‌شود. امسال روز قدس دارای ویژگی‌های خاصی است!

از قدس گذشته تا امروز در عرصه بیت المقدس، حداقل دو قضیه مهم اتفاق افتاده است؛

مرگ مشکوک مهره سوخته اسرائیل، یاسر عرفات و جانشینی ابومازن، عامل سرسپرده‌تر، که خیلی به این قضیه نمی‌پردازم.

اما مهمّ دیگر، عقب‌نشینی اجباری صهیونیست‌ها از منطقه غزه بود. این عقب‌نشینی تاریخی نیز قطعاً به جهت فعالیت حزب الله و انتفاضه محقق شد. اما در این عقب‌نشینی، صهیونیست‌ها، هدف مهمی نیز دنبال می‌کردند؛ آنها خواستند با این حرکت به سران وابسته و بی‌هویت کشورهای عربی بفهمانند می‌توان بدون جنگ و با مذاکره، بر اسرائیل غالب شد! تا بین اعراب اختلاف بیندازند؛ عده‌ای بر این اعتقاد باشند و دست ذلت را دراز کنند و عده‌ای نیز (و به ویژه مردمان فهمیده این ممالک) با این کار مخالفت ورزند و به این شکل، آنها از تز استعماری و کهنه «اختلاف بینداز و حکومت کن» بهره برده، چند صباح دیگری در آن مناطق جولان بدهند!

به هرحال در این روز مبارک از این ماه بسیار مبارک از خدای قادر، خواهانم که هر چه زودتر مسلمانان را بر این دشمن دیرینه، صهیونیست‌ها و اربابانش، غالب بفرماید تا ما در آینده بسیار نزدیک، شاهد جهان بدون صهیونیسم باشیم. انه علی ذلک لقدیر! أ لیس الصبح بقریب!

 

یکشنبه ۸ آبان ۸۴

[دیدار کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب]

وقتی وارد حسینیه شدم، حدود یک ربع به ساعت ۴ بود. هنوز کلّاً دو صف در حسینیه حضور داشتند. آقای اعرافی هم در صف دوم بود، من هم با ۷،۸ نفر فاصله از ایشان کنار ستونی نشستم و البته می‌دانستم که امکان تهیه تصویر از این زاویه کم است.

به هر حال مسؤولان نظام گروه گروه وارد می‌شدند، وزرا با همدیگر وارد حسینیه شده و همه پشت به دیوار در دو طرف محل جلوس رهبری نشستند. … حسینیه خیلی سریع پر شد.

چه نمازی؟!

وقتی در صف نماز در همان قسمت‌های جلو قرارگرفتم، چند نفر جلوی ما صف درست کردند که من چون تکبیرﺓ الاحرام گفته بودم، ناچار ایستادم؛ ولی یاد نمازهای روزهای حج در مسجدالحرام افتادم؛ شاید به نحوی وضع بدتر هم بود، در هر سجده، عمامه من هم از فشار می‌افتاد! بعد از نماز مغرب، فوری از آنجا بلند شده به جای دیگری رفتم؛ احتیاطاً نماز مغرب اعاده [نمودم]، نافله را خواندم، عشاء را به آقا اقتداء کردم، آن هم با خیال راحت!

شلوغی افطار هم دست کمی از نماز نداشت!

این قدر شلوغ بود که من و آقای اعرافی و نیازی که همراه بودیم، اصلاً در پایین جایی پیدا نکردیم و بعد از مدتی، در صف شلوغ رفتن به طبقه بالا رفتیم و آنجا سر سفره نشستیم.

غذا چلومرغ ساده و ماست کوچک بود، البته خرما و زولبیا و سبزی نیز سر سفره بود.

ملاقات‌ها!

علاوه بر کسب فیض از سخنان مقام معظم رهبری هدف دیگر ما از شرکت در این جلسات، دیدار با وزرا و مسؤولان است که در این راستا امروز هم دنبال آن بودیم.

… با آقای وزیر راه در مورد اعزام زوار میبدی از ایستگاه میبد به مشهد، صحبت کردیم… با آقای وزیر کشور پورمحمدی صحبت کردیم… با آقای دکتر الهام درمورد وقت ملاقات با رئیس جمهور…

 

صد حیف که دارد تمام می‌شود

ماه رمضان هم به روزهای آخر خود رسیده است. متاسفانه نتوانستم خیلی استفاده کنم؛ ولی همین تنها بودن در خانه هم، به دلیل اینکه مقداری مرا وادار به انجام کارهای خانه برای مسائل شخصی خودم می‌نمود، سازنده بود؛ هم از اینکه خلوتی بود، گاهی می‌شد با خدا حرف زد.

به هرحال بر آنچه داده شد، شاکرم و از آنچه به من نرسید، تاسف می‌خورم. امیدوارم خداوند متعال، عنایتش را در حق من اضافه کند و مرا به آنچه که نیاز و ضرورت برای من باشد نایل گرداند.

در بعضی موارد مثل ختم قرآن، نسبت به سال قبل کمی موفق بوده‌ام؛ ولی باز هم اصلاً خوشایند نیست!

… به هرحال بعد از ساعت ۱۱ می‌خوابم. سحر حدود ساعت ۳ بیدار می‌شوم؛ همان باقیمانده برنج شنبه که از میبد آوردم، می‌خورم. سری به زمین می‌سایم. “اللهم لا تجعله آخر العهد من صیامنا ایّاه، فان جعلته فاجعلنی مرحوماً و لا تجعلنی محروماً”

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*