مجسمه زهد یا زهد مجسم

چندروز قبل برای کاری به یکی از ادارات میبد رفتم یکی از دوستان را دیدم که پی گیر امورات مربوط به انحصار ورثه مرحوم حاج آقای یحیی زاده بود. بعداز احوالپرسی وجویای علت حضور، لیست اموال و دارایی های آن مرحوم که بصورت رسمی از آن اداره گرفته بود به من نشان داد.
۱) یک باب منزل خشت وگلی درقلعه فیروزآبادyahyazadeh (193)
۲) یک عدد موتورسیکلت…
۳) یک عدد سیم کارت…
ناخودآگاه به یادم آمد وقتی حضرت امام خمینی دارفانی را وداع گفتند، قوه قضاییه بر حسب قانون، لیست اموال ودارایی های ایشان را بعنوان بالاترین مقام مملکتی و رهبر مسلمین جهان منتشرکردن:
۱) یک باب منزل مشتمل بر بیرونی و اندرونی در قم
۲) وجه مختصری است در تهران که نذورات و هدایای شخصی است
۳) اثاث منزل ندارم، مختصر اثاثی است در قم و تهران، مِلک همسرم میباشد
۴) چند جلد کتاب….
با اینکه توفیق آشنایی نزدیک با مرحوم یحیی زاده را داشتم و برایم چیز جدیدی نبود ولی خیلی متاثر شدم. شخصیتی که برای سه دوره مورد اعتماد مردم قرارگرفت ونماینده مجلس شورای اسلامی بود.
بزرگترین درس خمینی کبیر و فرزندان و رهروان حقیقی اش به جامعه امروزی خصوصا مسئولین وکارگزاران حکومتی که دستی در بیت المال دارند؛ همین است که می شود در مدارج ومناصب حکومتی و قدرت سیاسی بود لیکن با پاکدستی و بی رغبتی به دنیا و پرهیز از زر اندوزی وکیسه دوزی زندگی کرد.
گرچه خیلی سخت است ولی با صبر ومجاهدت، شدنی است
مولای متقیان علیه السلام فرموده اند:
“بدانید که پیشوای شما از دنیایش به دو پیراهن کهنه و مندرس و از غذاهایش به دو قرص نان بسنده کرده است ، می دانم که شما تاب چنین زندگی زاهدانه ای را ندارید اما حد اقل می توانید با پرهیزگاری، عفت و خود داری مرا یاری کنید.”
حاج آقای یحیی زاده درایام تبلیغات انتخابات مجلس، تلاشش این بود که از قولها و وعده های معمول انتخاباتی پرهیز کند. وقتی درانتخابات مجلس هفتم پذیرفته شد در اولین سخنرانی پس از انتخابات در امامزاده سید صدرالدین قنبر به این موضوع اشاره کرد و گفت:
“من در این ایام سعی کردم قول و وعده ای به شما مردم ندهم ولی اکنون که مورد اعتماد و انتخاب شما قرار گرفتم می خواهم درحضور شما قولی بدهم وآن اینکه سید جلال یحیی زاده جیبش را برای مال اندوزی و زخارف دنیایی پاره کرده و بدانید که وضع زندگی من در این سمت تغییری نخواهد کرد”
و دیدیم که تا آخر پای این قولش به معنای واقعی کلمه ایستاد.
دعا کنیم خدای مهربان امثال این مجسمه های زهد وتقوی را درمملکت ما زیاد کند گرچه ارتحال عالم با تقوی خسارتی جبران ناپذیر است.. .

محمدعلی زرافشان

 

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*