مشق خدمت پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۸۴ – یک روز پرکار

توضیح:

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین یحیی زاده رحمه الله علیه، از روزهای آغازین نمایندگی مجلس در دوره هفتم در سال ۸۳ ، روزانه اقدام به یادداشت‌برداری از‌ …ادامه مطلب

دوره‌گردی

امروز از روزهایی است که برنامه‌های بسیار متعدد و متنوع خواهم داشت. بسیاری از ده دهستان بخش نیر وبخش مرکزی را خواهم رفت… با تاکسی به سمت تفت آمدم…  بعد باماشین سپاه وهمراه فرمانده سپاه تفت به اردوگاه “به‌چین” علی آباد رفتیم.

رأی اولی‌ها

سیصد نفر از دانش آموزان پسر سال دوم دبیرستان مربوط به آموزش وپرورش کل تفت دراین اردوگاه جمع شده بودند.این برنامه، یک برنامه از آموزش نظامی پسران بود که به وسیله سپاه انجام می‌شد. آنها در واقع برای تیراندازی به میدان تیر آورده شده بودند؛ البته آموزش نظامی دختران، میدان تیر ندارد. قرار شده بود که در اینجا جشن تکلیف سیاسی آنها نیز برگزار شود. ابتدا فرمانده سپاه خیر مقدم گفت.بعد من نیم ساعتی در اهمیت انتخابات و انتخابات ریاست جمهوری صحبت کردم.سپس چند جمله‌ای مسؤول آموزش وپرورش تفت … سخنرانی کرد وبعد برای میدان تیر می‌رفتند که من هم در بخشی از پیاده‌روی، آنها را همراهی کردم؛ اما چون فرصت زیاد نبود با ماشین سپاه به سمت برنامه بعدی حرکت کردیم.

سیزده شورا

ساعت ۱۱:۳۰ با حدود نیم ساعت تاخیر درمسجد جامع سیدآباد از دهستان علی‌آباد حضوریافتم.

دهستان علی‌آباد ۲۹۵ کیلومتر مربع وسعت و۳۹۹۹ نفرجمعیت دارد.۱۵۰ آبادی دارد که ۴۶ تا دارای سکنه است.۱۴روستای بالای ۲۰ خانوار دارد که ۱۳ تا ازآنها شورا دارد و۶ تا مصوب است و۷تا هم دردست اقدام است.

دراین جلسه شوراهای ۱۲ روستا ودهیارها،بخشدار بخش مرکزی و مسؤولین راه،تعاون روستایی،میراث فرهنگی،کمیته امداد،آبفار،برق،بنیاد مسکن، مخابرات و معاون جهاد کشاورزی حضور داشتند.

ابتداچندنفر از اعضاءشوراها مشکلات خودرابیان کردند.اکثراین روستاها،هرچندبه عکس مناطق پشتکوه،آب سالم دارند ولی مقدارآن کم است واین طرف کمبود آب آشامیدنی دارند.راه روستایی،اختلافات بین روستاها،بیکاری،مشکل آسفالت، مشکل قنات‌ها،بهداشت ودرمان،از مشکلات عمده آنهاست.

بعد از آن، بخشدار خیر مقدم وتوضیحاتی ارائه کرد.سپس من در مورد مصوبات مجلس درارتباط با روستاها واهمیت انتخابات ریاست جمهوری ۴۵ دقیقه صحبت نمودم و بعد به هرمسؤولی ، یک تا دو دقیقه به پرسش‌های مرتبط با دستگاه خود، پاسخ‌هایی ارائه کردند و بعد نماز جماعت خواندیم.ساعت ۲ بود که برای صرف ناهار به خانه‌ای رفتیم که فعلادراختیار شورا بود.البته برای صرف ناهار، شوراها نبودند و فقط رؤسای ادارات بودند.

افتتاح سه دهیاری

دهیاری محمدآباد،سرچشمه،حسین آباد،سه تا از روستاهای علی آباد صورت گرفت.درهمه این دهیاری‌ها،تعداد ونوع میز و صندلی‌ها کاملاً مثل هم بود. از علتش پرسیدم؛ گفتند:هردهیاری برای این کار بیش ازششصد هزارتومان(ظاهراً ۶۷۵ هزار تومان)بودجه داردکه برای همه آنها میز و صندلی‌ها،یک جور خریداری شده است

پیست اسکی جدید3

بامسئول میراث فرهنگی،دهیارو..و به نزدیکی بیدا خویدرفتیم ،آنجا توضیحاتی داده شد ومعلوم شد که کارشناسان اسکی ازاین ارتفاعات وسخوید دیدن کرده و هرچند هیچکدام را برای پیست، استاندارد،ندانسته اند ولی اینجا را مناسب تر دانسته اند،که گردشگری قرار است بودجه برای آن بگذارد.البته سردترین وبرف گیرترین منطقه استان،همین بیداخوید است.از اینجا دیگر همه برگشتند ودرحالی که ساعت ۴ عصر بود با پاترول فرمانداری تفت وبا رانندگی …کارمندفرمانداری(اهل علی آباد) ازجاده۱۱ کیلومتری خاکی بیداخویدبه سمت گاریز حرکت کردیم دراین مسیر به نیر رفته واکبر را نیز سوار کردیم

شبیه عاشورا

غروب یکشنبه این هفته یک سواری درسه راهی بخ(نیر)ورودی بخ، زیر تریلی می‌رود و هر ۵ سرنشین سواری در دم کشته می‌شوند. آقای مهدوی بازرس وکارمندفعال آموزش وپرورش نیر به همراه دو جوان … باخواهرشان که هرسه مجرد وجوان بودند، باعروسشان … که اهل نیر بود، کشته می‌شوند.

مابرای شرکت در مجلس هفت آن‌ها، به حسینیه بخ آمده بودیم.درشب‌های دهه محرم یک شب،به این حسینیه آمده بودم.این حسینیه بزرگ مثل شب‌های محرم،مملو از جمعیت عزادار و سیاه‌پوش بود.همه مردم عزادار بودند. سه ربعی دراین مراسم شرکت کردیم وبرنامه تمام شد.
یکی از مداحان ما را به امام حسین (ع) قسم داد که برای این که برای این پانصد متر جاده اینجاتلاش کنیم؛ درحالیکه سه شنبه ده روز قبل، دو نامه برای همین جاده کهبه طورکامل اصلاح شود، به وزیرراه داده بودم وبربازسازی و اصلاح کل این جاده تاکید کرده بودم. این نامه‌ها باامضاء من وآقای محصل وفرمانداران تفت و مهریز بود که بعد از مدتی انتظار،آن روز وزیر، وقت داده بود تا خدمتش برسیم ورسیدیم.

بعدازآن همراه با جمعیت،به مزار که کنار حسینیه بود رفتیم.دراینجا آقای نجم الهدی(امام جمعه)که دوشنبه از عمره برگشته بود، زیارت کردیم.امروز تا اینجا در دهستان‌های نصرآباد،علی آباد،سانیج،سخوید،بنادکوک،کهدوییه،بخ و گاریز حضور پیدا کرده‌ایم.

به هرحال با همان ماشین به سمت تفت راه افتادیم تادر چند برنامه تفت نیز شرکت نماییم واین درحالی است که … دلم به شدت درد می‌کند؛ هرچند ناهار فقط ۲،۳ قاشق برنج وماست خوردم!

به تفت که رسیدم، مسجد امام پیاده شدم… برای نماز به حسینیه رفتم … نهایتاً به مجلس بزرگداشت شهداء گمنامی که هفته پیش در دانشگاه آزاد تفت دفن شده بودند، رفتیم. مجلس بسیار شلوغ بود…

ماحدود ساعت۱۱:۳۰ شب به میبد رسیدیم درحالیکه ۸ صبح راه افتاده بودیم. پانزده و نیم ساعت در این حوزه انتخابیه به دوره‌گردی مشغول بودیم.حالا حتماً قبول می‌فرمایید که روز پرکار و خسته‌کننده‌ای داشتیم.

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*