بازخوانی نطق‌های مرحوم یحیی زاده

نطق مرحوم یحیی‌زاده در تاریخ ۲۴مهرماه۱۳۸۷

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با درود به روح پرفتوح امام شهیدان، تمام شهیدان و تسلیت سالگرد شهادت حضرت حمزه سیدالشهداء و وفات حضرت عبدالعظیم حسنی مواردی را یادآور می‌شوم:

۱ ـ با وجود تأکید مجدد رهبر معظم به ضرورت توجه بیشتر به فرهنگ، ولی فرهنگ همچنان مظلوم است. هنوز استراتژی فرهنگی نداریم. هنوز هم در ارائه لوایح و طرحها دولت و مجلس بیشتر به دنبال ارائه لوایح و طرحهای اقتصادی هستند. هنوز هم سیاست‌زدگی، اقتصادزدگی و اخیراً شعارزدگی در دستگاههای فرهنگی به وضوح دیده می‌شود. هنوز هم با وجود افزایش بودجه فرهنگی، بودجه فرهنگ ناچیز و نامناسب است.

آیا آن همه آشفتگی فرهنگی که در کوچه و بازار، فرودگاه و فروشگاه، ورزشگاه و دانشگاه و حتی گاهی مساجد و تکایا دیده می‌شود، نباید ما را به خود آورد؟ آیا تبلیغ و ترویج خرافات، بروز و ظهور عرفانهای وارداتی مخرب و وحشتناک، نباید ما را به حساسیت فوق‌العاده موضوع رهنمون سازد؟ آیا زمان آن نرسیده است به بعضی از مسؤولان فرهنگی که علاقه دارند هر روز در غیر حیطه مسؤولیت خود، موضوع و موضعی را مطرح کنند تذکر جدی داده شود که در بحثهای پیچیده کلامی و فلسفی و بویژه عرفانی اظهار لحیه نکنند و به خاطر ادعاهای بزرگ و اظهارات ضعیف و سخیف و موهم و موهن توبه کنند؟

yahiazadeh 870724 n

نطق مورخ ۸۷/۷/۲۴

۲ ـ در قرن اخیر اهمیت آب بیش از پیش نمایان گردیده است. کشور ما در ناحیه خشک و نیمه خشک جهان واقع شده و (۷۳) درصد از مساحت آن دارای چنین آب و هوایی است. در مناطق مرکزی، جنوبی و شرقی بارش سالانه در حدود (۵۰) میلیمتر است که در سالهای خشکسالی همانند سال اخیر، این مقدار در بسیاری از جاها به کمتر از (۱۰) میلیمتر می‌رسد. از این رو ضروری است که دولت پرتلاش در این زمینه با اقداماتی از قبیل باروری ابرها، احیاء و مرمت قنوات، بهسازی انهار، اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار، بازسازی و نوسازی شبکه‌های فرسوده آب آشامیدنی، مدیریت تقاضای آب و بهینه‌سازی الگوی مصرف، استفاده از فناوریهای نوین همانند آب‌شیرین‌کن‌ها، توجه به بازچرخانی آب و استفاده مجدد از پسابها، بخشی از مشکل کمبود آب را به سرعت برطرف نماید.

درمورد استان خشک و کویری یزد نیز انتظار می‌رود که در این مقوله و موضوع دستور صریح رهبر معظم در سفر به این استان هرچه سریعتر اجرایی گردیده و فاز دوم آبرسانی آغاز شود.

۳ ـ قیمت نفت که به حدود (۱۵۰) دلار رسیده بود، اکنون به حدود (۷۰) دلار در هر بشکه رسیده است. کاهش شدید و بی‌سابقه قیمت نفت به شدت اقتصاد معتاد به نفت ما را تهدید می‌کند. نفت‌زدگی اقتصاد ما مشکل بزرگی است که شاید در هنگام افزایش قیمت نفت خود را نشان نداد، ولی در شرایط کاهش شدید قیمت نفت، مملکت را در همه زمینه‌ها و ابعاد به شدت تهدید خواهد کرد. بنابراین اهتمام ویژه دولت و مجلس به این بحران، ضرورتی انکار‌ناپذیر است که نباید مغفول واقع شود.

۴ ـ اگر به تعبیر امام راحل (رحمه‌الله‌علیه) حفظ نظام از اوجب واجبات است، بدون تردید تحقق این مهم با حفظ اعتماد و اعتقاد مردم به نظام میسر می‌گردد. آنچه در این روزها نسبت به یکی از وزراء و تعدادی از ما وکلاء‌ اتفاق افتاده است، به شدت موجب خدشه‌دار شدن اعتماد مردم گردیده است. بنابراین لازم است تا دیر نشده برای اعتمادسازی اقدام کنیم، چاره کار نیز بسیار ساده و در یک جمله نهفته است. گذشت از آنچه که طبق قضاوت ملت آگاه و فهیم استحقاق آن را نداریم.

آری، گاهی کناره‌گیری از مسؤولیت، بزرگترین مسؤولیت یک انسان متعهد و متدین است و گاهی ترک مشتبهات و مشتهیات و حتی مباحات که «حسنات الابرار سیئات المقربین» وظیفه اخلاقی و شرعی است.

۵ ـ ضمن گرامیداشت مناسبتهای مختلف این ایام از جمله روز جهانی نابینایان (عصای سفید)، (۲۶) مهرماه روز تربیت بدنی را به صورت ویژه گرامی داشته، پیروزیهای افتخارآفرین ورزشکاران غیور معلول و جانباز در پاراالمپیک، راهیابی تیم فوتبال نوجوانان به جام جهانی، نتایج بسیار درخشان تیم ملی فوتسال در جام جهانی اخیر همراه با غیرت و تعصب مثال‌زدنی فوتسالیستها در این بازیها را تبریک عرض نموده و امیدوارم تیم ملی فوتبال جوانان و بزرگسالان نیز به جام جهانی راه یافته تا مرهمی بر زخمهای التیام‌ نایافته ناکامیهای بی‌سابقه در المپیک گردد.

انتظار دارم با پرهیز از تنگ‌نظری و بکارگیری ورزشکاران مخلص با انگیزه در مدیریتهای ورزشی و با اصلاح و اجرای طرح جامع ورزش، دیگر هرگز شاهد پایمال شدن غرور ملت سرافرازمان در رقابتهای ورزشی نباشیم.

دانلود “نطق 87/07/24” yahyazadeh_n870724.flv – Downloaded 127 times – 25 MB

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*