بازخوانی نطق‌های مرحوم یحیی زاده

نطق مرحوم یحیی‌زاده در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۶+حواشی نطق

بسم ­الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات به روح پر فتوح امام شهیدان و تمام شهیدان و با درود به رهبر فرزانه، مواردی را یادآور می‌شوم:

۱ ـ از دولت نهم بعلت افزایش بی‌سابقه فعالیتهای عمرانی و رشد (۲۲۰) درصدی بودجه این بخش طی (۲) سال، سرعت بخشیدن به تکمیل حدود (۵۰) هزار طرح نیمه‌تمام ملی و استانی، مبارزه مؤثر با ریخت و پاشهای بی‌حساب، اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، اصلاح ساختار نظام بانکی، سفرهای پر برکت استانی، فعال کردن سیاست خارجی، شجاعت و قاطعیت در مسأله هسته‌ای، حضور موفقیت‌آمیز و عزتمند در سازمان ملل و دانشگاه کلمبیا، برگزاری اجلاس تاریخی سران خزر صمیمانه سپاسگزاری می‌نمایم.

ولی ناچارم از استمرار مظلومیت فرهنگ گلایه نمایم. آری فرهنگ مظلوم است، چون انقلاب ما برای اصلاح فرهنگ صورت گرفت، ولی متأسفانه هنوز نگاه به بخش فرهنگ، نگاه هزینه‌ای و غیر ضرور است و در جمع (۲۷) نفره انتخابی شورای عالی تدوین برنامه پنجم حتی یک فرهنگی گردن‌کلفت دیده نمی‌شود. فرهنگ مظلوم است، زیرا در حالیکه رهبر معظم فرمودند «اگر مشکلات فرهنگی حل شود، بسیاری از مشکلات دیگر هم حل می‌شود» خیلیها می‌گویند اگر مشکلات اقتصادی را حل کنیم، مشکلات فرهنگی هم حل می‌شود. فرهنگ مظلوم است چون بسیاری از متولیان فرهنگی تعریف درستی از فرهنگ ندارند. فرهنگ مظلوم است چون بودجه فرهنگ هنوز به (۴) درصد بودجه نمی‌رسد و همین بودجه ناچیز را نیز بعضی دستگاههای فرهنگی نمی‌توانند در اصلاح فرهنگ بکار گیرند. مظلوم است چون بعضی از مسؤولان دستگاههای فرهنگی برای توسعه بخش خود تصور می‌کنند باید از هنرپیشه‌های بالیوودی و غیره که نماد تخریب فرهنگ هستند، دعوت کنند. مظلوم است چون درحالیکه بعضی از شرکتهای خارجی عرضه مد و لباس حتی در آمریکا بعلت تخریب فرهنگی اجازه فعالیت گسترده ندارند، همانها اجازه می‌یابند در کشور ما فعالیت کنند و مسؤولان بحث می‌کنند که آن شرکت صهیونیستی هست یا نیست و یا اصولاً دعوت‌کننده کیست؟ مظلوم است چون از (۸۰) هزار مسجد کشور فقط (۳۵۰۰) مسجد کانون فرهنگی دارد و سهم هر یک از این کانونها آنهم با لطف مجلس در افزایش بودجه فقط حدود (۱۲۰) هزار تومان در سال است. مظلوم است چون درحالیکه وزیر محترم می‌فرمایند نیاز به (۱۴) هزار کتابخانه داریم تعداد کتابخانه‌های عمومی به زحمت به (۱۸۰۰) می‌رسد.

رئیس‌جمهور محترم و فرهنگ دوست، رئیس مجلس واقعاً فرهنگی! بیایید تا دیر نشده و تا نسخه بودجه ۸۷ پیچیده نشده به امر رهبر عمل کنید و از فرهنگ رفع مظلومیت نمایید. فرهنگ بودجه را اصلاح کنید تا بودجه فرهنگ اصلاح گردد. صدا و سیمای پرتلاش، خبرگزاریها و نشریات وزین! در این موضوع مهم ساکت ننشینید و کمی حقِ فرهنگ را اداء کنید.

۲ ـ در سال انتخابات مجلس هشتم به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان توصیه می‌کنم بجای تخریب یکدیگر برای رسیدن به قدرت، از آنچه مردم را از شما بری ساخته تبری بجویید. مجلس ششمیها اگر می‌خواهند دوباره پارلمان را دراختیار بگیرند به مردم تعهد دهند آنچه را که در مجلس ششم مرتکب شده و موجب جدایی مردم از آنها شده دیگر هرگز مرتکب نمی‌شوند. آنها بپذیرند حمله به مبانی دینی و احکام مسلم اسلام، مبارزه با نهادهای قانونی و انقلابی، وادادگی در برابر دشمن، ایجاد تنش سیاسی، تحصن و استعفاء گناه بزرگی است که دیگر مرتکب نخواهند شد و مجلس هفتمیها اگر می‌خواهند همچنان مجلس را دراختیار داشته باشند، اعتراف کنند که تورم و گرانی، بیکاری، گرانی مسکن، مشکلات طرح ضروری سهمیه‌بندی بنزین، تلفات وحشتناک جاده‌ای واقعیات تلخ و مهمی است که برای رفع آن برنامه دارند.

۳ ـ به همکاران عزیزی که با دقت و تیزبینی مراقب رقبای احتمالی خود بوده تا به تبلیغات زودهنگام نپردازند تأکید می‌کنم اگر بدنبال اجرای قانون انتخابات هستیم باید از خود شروع کنیم و مواظب باشیم از تریبون مجلس، حضور در حوزه انتخابیه، رسانه ملی و سایر رسانه‌ها، استفاده ابزاری و تبلیغاتی ننموده و البته مسؤولان محترم دولتی، رسانه ملی، نشریات نیز نباید عملاً ما را تشویق به تبلیغ نمایند.

۴ ـ ضمن تشکر از تلاشهای همه دولتها بویژه دولت نهم در استان یزد و حوزه انتخابیه‌ام، به مواردی مهم در این ارتباط اشاره می‌کنم:

از وزارت صنایع و معادن می‌پرسم اگر مردم استان قنوت، قنات و قناعت از شما بخواهند فقط یک سوم (۲۲) میلیون تن سنگ آهن استخراجی از استان یزد را در همین استان استفاده کنید، غیر منطقی است؟

از وزیر محترم نیرو تقاضا دارم در تأمین آب آشامیدنی سالم تفت تسریع کنند.

از وزارت نفت می‌خواهم در اجرایی کردن مصوبه دولت نسبت به پتروشیمی میبد تسریع نموده، گاز رسانی به بخش نیر و بخش مرکزی تفت را سریعاً آغاز نمایند و به دولت یادآور می‌شوم که آبرسانی به تفت، گازرسانی به کل شهرستان تفت، احداث پتروشیمی میبد بزرگترین آزمون عدالت‌خواهی دولت نهم است که اطمینان دارم دولت محترم در این آزمون سربلند بیرون خواهد آمد.

والسلام علیکم و رحمه ­الله


حواشی این نطق برگرفته از دفتر بیست و دوم:

حالا مونیتور کوچک روی میز سخنگاه (روبروی هر ناطق) مقدار وقت را نشان می دهد که من ۵ دقیقه و ۴۴ ثانیه نطقم طول کشید و چون در صحبت باز اشاره به استان قنات، قنوت، قناعت کردم، محمد صادقی که زمان نطق ها را زیر نظر می گیرد، گفت شما که اهل قناعتید وقتتان تمام است که چند ثانیه بعدش صحبت من تمام شد.

پس از جلسه نیز چند نفری از نطق من خیلی تشکر کردند و یکی دو نفری هم از تعبیر “فرهنگی گردن کلفت” سوال کردند که بعضی از آنها وقتی توضیح دادم چرا این تعبیر را به کار بردم و چقدر در این مورد فکر کرده ام و این تعبیر را انتخاب کرده ام، تشکر کردند.

بعضی از اینکه نطق بسیار موجز بوده و خیلی از نکات را در برداشته تشکر نمودند.

تلویزیون آمد که با توجه به نطقی که در مورد مظلومیت فرهنگ داشتی و درخواست از صدا و سیما برای طرح این صحبت از ۶ نماینده مصاحبه گرفتیم، تو نیز بیا مصاحبه را قبول کن که من نپذیرفتم!

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*