نطق مورخ سه شنبه ۱۰ خرداد ۸۴ + حواشی بر گرفته از دفتر آن مرحوم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سپاس بیحدو حصر از مواضع و مواعظ حکیمانه و پیامبرگونه مقام معظم رهبری درجمع نمایندگان

مواردی را یادآور میگردم:

۱ ـ خرداد، ماه حماسه های فراموش نشدنی، ماه حضور جاودانه مردم در عرصه های مختلف را گرامی میدارم. حضور حماسی و طاغوت برانداز مردم در ۱۵ خرداد ۴۲، بسیج مردم در آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد ۶۱، شرکت در تشییع باشکوه و دشمن شکن امام در ۱۶ خرداد ۶۸ و مشارکت ۸۰ درصدی مردم در دوم خرداد ۷۶ نمونه هایی از این حماسه هاست.به یاری حق در ۲۷ خرداد امسال، سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی نیز برگ زرین دیگری بر کتاب قطور افتخارات خرداد این کشور افزوده خواهد شد. البته این حقیر به جِد معتقدم شأن ریاست جمهوری و مجلس فراتر از آن است که احیاناً نماینده ها بخواهند برای کاندیدای خاصی که هیچ نیازی هم ندارد، حرص بیجا بزنند و همانطور که وکیل الدوله بودن امری ناپسند است، دوله الوکلاء بودن هم کاملاً غلط است. طبیعتاً مردمی که با انتخاب شما نمایندگان بلوغ سیاسی خود را نشان دادهاند و هیچگاه با هیچ کس هیچ ملاحظه ای نداشته اند بالغتر از آن هستند که نیاز به این امور داشته باشند و به مردم اطمینان میدهم هر کس به عنوان ششمین رئیس جمهور انتخاب گردد او را در مبارزه با تهاجم فرهنگی، در حل مسائل معیشتی، رفع بحران بیکاری، مبارزه با فساد اقتصادی و رانت خواری، فراهم نمودن اسباب اشتغال و ازدواج جوانان، کسب جایگاه و موقعیت ویژه بین المللی در دیپلماسی خارجی یاری خواهیم کرد.

۲ ـ یک سال از عمر مجلس هفتم گذشت؛ طی این یک سال با همه دشواری ها، با تلاش هیأت رئیسه و نمایندگان کوشیده شد بخشی از شعارهای خود و مطالبات مردم را تحقق بخشیم و شاید بالاترین دلیل این موفقیت، سمت و سوی اولویت اقتصادی است که همینک همه کاندیداهای ریاست جمهوری گرفته اند می باشد. اما با همه این احوال ما در بسیاری از موارد از آرمانها فاصله زیادی داشته ایم که از این جهت از آحاد ملت ایران عذرمیخواهم و تقاضا دارم برای رسیدن به نقطه مطلوب حامی و هادی ما باشند.

۳ ـ امروز یکصدوپانزدهمین جلسه علنی مجلس هفتم برگزار میشود، آمار نشان میدهد از این جهت ما ۱۳ روز جلوتر از مجلس ششم، ۷۱ روز جلوتر از مجلس پنجم و ۱۴ روز جلوتر از مجلس سوم هستیم ولی نسبت به مجلس پنجم ۵ روز دنبالتر والبته با مجالس اول و دوم نمیتوانیم خود را مقایسه کنیم )چون آنها باتوجه به آییننامه آن زمان محدودیتهای برگزاری جلسات ما را نداشته اند(. به تعبیری دیگر تعداد جلسات علنی در مجالس مختلف در سال اول به عنوان یکی از مهمترین شاخصهای میزان فعالیت مجالس به شرح ذیل است.

مجلس اول: ۱۵۱، مجلس دوم ۱۳۷، مجلس سوم ۱۱۱، مجلس چهارم ۱۱۵، مجلس پنجم ۹۴، مجلس ششم ۱۱۰ و مجلس هفتم ۱۱۳ جلسه. هرچند این آمار در مقایسه با سایر مجالس کمی رضایت بخش است ولی استدعا دارد باتوجه به سؤالی که برای مقام معظم رهبری ایجاد شده بود به این مهم اهتمام بیشتر ورزیده شده و از تعطیلات مجلس همچنان کاسته گردد و به عنوان شروع این حرکت پیشنهاد می گردد درصورت امکان در هفته آینده نیز از روز ۱۶ خرداد، سه روز متوالی جلسه علنی داشته باشیم.

۴ ـ مجلس قبلی در سال اول دقیقاً ۱۶۶ نفر از نمایندگانش، ۲۵۸ سفر خارجی داشته اند که بالاترین تعداد سفر برای یک نماینده در سال اول ۶ بوده است. در این یک سال نیز مجموعاً ۱۱۸ نفر از نمایندگان، ۱۷۳ سفر خارجی داشته اند که ماکزیمم سفر یک نماینده همان عدد ۶ میباشد و این هر چند نشان دهنده کاهش ۲۹ درصدی تعداد نمایندگان به سفر رفته و ۳۴ درصدی تعداد سفرهای خارجی است ولی با آن توصیه دیروز مقام عظمای ولایت هرگز کافی نیست. امید است هیأت رئیسه محترم در این مورد سختگیری بیشتری اعمال نماید.

۵ ـ با تشکر فراوان از تلاشهای بی شائبه و بی دریغ هیأت رئیسه به ویژه رئیس نجیب و خداترس، از هیأت رئیسه استدعا دارم پیش از انتخاب هیأت رئیسه برای سال دوم چند ساعتی جلسه غیرعلنی برگزار نموده تا نسبت به بعضی اشکاالت احتمالی در عملکرد بعضی از اعضاء پاسخگو بوده، سپس این انتخابات مهم، با بصیرت برگزار گردد.

۶ ـ در پایان لازم میدانم صعود افتخارآفرین زنان ایرانی به عنوان اولین گروه زنان مسلمان آن هم با رمز«یازهرا» بر قله اورست در روز گذشته را صمیمانه تبریک گفته و البته اطمینان دارم که این عزیزان وظایف خود را در انتخابات ۲۷ خرداد نیز به نحو احسن انجام خواهند داد. برای شادی روح امام خردادآفرین برای شادی روح شهداء ۱۵ خرداد و شهداء سوم خرداد و برای شادی ارواح شهدای مجلس صلوات. (حضارصلوات فرستادند)

حواشی نطق برگرفته از دفتر شماره ۵ روزنوشت‌ها:

دیشب بعد از نافله، به شدّت و با تضرّع از خدا خواستم که امروز قرعه به نامم بیفتد! …

حرص من برای این بود که با توجه به نطق یکشنبه رهبر در جمع نماینده‌ها زحمتی که در اخذ آمار به دست آورده بودم هدر نرود و بتوانم آن را استفاده کنم…

کلّا ۱۲ نفر ثبت‌نام کردیم؛ … نام دلخوش بیرون آمد و او وقتش را به من داد! خیلی‌ها می‌خواستند وقتم را بگیرند؛ صبحانه را بسیار مختصر خواندم؛ به نمازخانه رفتم تا نطق را بازنویسی کنم. نتوانستم همه آن را بازنویسی کنم؛ در عین حال برای اینکه سرحال‌تر باشم تجدیدوضو نموده و زیارت عاشورا خواندم و وارد مجلس شدم …

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*