نطق مورخ سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۸۶ + حواشی برگرفته از دفتر آن مرحوم

بسم ­الله الرحمن الرحیم

۵ اردیبهشت یادآور شکست نظامی و فضاحت‌بار آمریکا سال ۵۹ در صحرای طبس گرامی داشته و نکاتی را متذکر می‌گردم:

۱ ـ دومین ماه سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» را آغاز نموده‌ایم. برای استفاده بهینه از این فرصت گرانبها، شایسته است مجلس مصوبه‌ای وضع نماید تا این مهم که یکی از دستورات بزرگ آیین توحیدی اسلام و مورد تأکید همه زعمای دین است، خدشه‌دار نگردد و البته خود نیز در عمل به آن پیشقدم گردد.

دولت پرتلاش و خدمتگزار نیز برای تحقق اتحاد، جلب اعتماد کامل ملت را سرلوحه کارها قرار داده و در این مسیر به وعده‌های داده شده، عمل نموده و با نظارت و کنترل قیمتها، جلوی موجهای سنگین و ویرانگر گرانی‌ها را بگیرد. البته نقش سفرهای استانی دولت در ایجاد همبستگی و وحدت را نمی‌توان نادیده گرفت؛ ولی قطعاً آنچه که موجب تحکیم و تثبیت این وحدت می‌گردد، اجرای به موقع مصوبات سفر است که امید است تمامی مصوبات سفرها ازجمله مصوبات مربوط به استان دارالعباده، استان قنات و قنوت و قناعت یزد هرچه زودتر اجراء گردد.

البته روشن است که همه صاحبان قلم، بیان، تریبون و جایگاه به ویژه ما نمایندگان مجلس نیز باید مراقب باشیم که خواسته یا ناخواسته مقاصد دشمن را دنبال نکنیم.

احزاب و گروه‌های سیاسی باید به شدت از شعارزدگی پرهیز نموده و وحدت را همسویی دیگران با خود، ترجمه نکنند و همانند سلفی‌های تکفیری، بی‌جهت بر مواضع خود پافشاری نکرده و آبرو و خون مخالفان خود را مباح دانند. از سوی دیگر ضرورت دارد دیپلماسی فعال ایران برای تحقق انسجام اسلامی هرچه سریع‌تر کنفرانس کشورهای اسلامی را برگزار نماید.

۲ ـ وظیفه خود می‌دانم از طرح نیروی انتظامی در برقراری امنیت اجتماعی صمیمانه تشکر و سپاسگزاری نمایم. زیرا آنطور که گفته‌اند این طرح کارشناسانه و با مطالعه تهیه شده است؛ مقطعی نخواهد بود و استمرار خواهد داشت؛ در اکثر موارد ارشادی خواهد بود؛ مردان هنجارشکن هم شامل می‌شود؛ با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان لباس‌های نامناسب نیز برخورد می‌شود؛ با عوامل اجرایی طرح که تخلفی مرتکب شوند به شدت برخورد می‌شود. تردیدی نیست چون این موازین رعایت می‌شود، مرضیّ رضای حضرت حق، مراجع عظام تقلید، مردم و مجلس خواهد بود.

از بعضی از نشریات که می‌نویسند باید با علت‌ها برخورد کرد و فقط کار فرهنگی نمود، می‌پرسم آیا همه این متخلفان، مشکل فرهنگی دارند؟ شما که مسؤولیت انجام کار فرهنگی دارید، چقدر به این مسؤولیت خود توجه داشته‌اید و اگر این معضل، معلول است، آیا علت بسیاری از تجاوزها، قتل‌ها، طلاق‌ها، سایر مفاسد و معاصی نیست و نباید با علت آن جرایم و مفاسد مقابله شود؟ ناگفته نگذارم شرط لازم برای اجرای این طرح، استمرار و هماهنگی سایر دستگاه‌های مرتبط و به ویژه صدا و سیمای پرتلاش و مؤثر می‌باشد.

۳ ـ مدتی است بعضی از بیگانگان به نحو بی‌سابقه‌ای به تاراج و حراج بعضی از آثار ارزنده ایران مشغول شده‌اند؛ مفاخر علمی ما را به خود نسبت می‌دهند؛ با استفاده ابزاری از هنر و سینما و هالیوود به تحریف تاریخ افتخارآمیز ایران می‌پردازند. ضمن تشکر از تلاشهای انجام گرفته از مسؤولان ذی‌ربط و چهره‌های برجسته فرهنگی بویژه دکتر حدادعادل استدعا دارم با تشکیل کمیته‌ای با این تهاجم و تاراج به شدت و قاطعیت مقابله نمایند.

۴ ـ خیال می‌کنم احتمالاً بعضی ما وکلای ملت در این ایام مخاطب عتاب قرآنی « این تذهبون» هستیم. بعضی طرحهایی که تصویب نمودیم، نه اهم بوده است نه مهم؛ بلکه غیر ضروری و شاید حتی مضر بوده است. تراکم طرحها و اصلاحات معمولاً یکسویه مربوط به قانون انتخابات مجلس به شدت افکار عمومی را نسبت به مجلس هفتم خدشه‌دار نموده است. تصویب طرح تجمیع انتخابات مجلس هشتم و دولت دهم ، درحالی‌که افزایش یا کاهش یک روز از عمر دولت یا مجلس مخالف حداقل ۳ اصل قانون اساسی است، چه معنایی دارد؟ آیا فراکسیون اکثریت مجلس، اصولگرایان در این موارد مسؤولیتی ندارد؟ آیا این نوع استقلال رأی ارزش دارد، کجا می‌رویم؟

جالب‌تر اینکه با نگاهی به مصاحبه‌های نماینده‌ها در این موضوع، انسان احساس می‌کند اکثر مجلس با این طرح مخالف بوده است. بنابراین شاید دستگاه‌ها خراب باشد! والسلام علیکم و رحمه ­الله و برکاته

 

حواشی این نطق (برگرفته از دفتر ۱۸ روزنوشت‌ها):

حداد از نطق من به ویژه به علت حمایت از نیروی انتظامی در مقابله با بدحجابی تشکّر کرد، بعضی از نماینده‌های دیگر از جمله افروغ هم تشکر کردند؛ ولی وقتی در مورد تجمیع مخالفت می‌کردم، چند ۲ [کنایه از مخالفت] شنیده شد؛ کما اینکه چند احسنت هم شنیده شد. در مجموع بد نبود. موضوع آن، اتحاد ملی و انسجام اسلامی – مبارزه با بدحجابی – جلوگیری از تاراج و حراج سرمایه‌های ارزشمند – انتقاد از مجلس به خاطر بعضی مصوبات از جمله تجمیع بود.

… در خروج از پارلمان و بهارستان، به بعضی نمایندگان و خبرنگاران و … برخوردم که مرا تحویل می‌گرفتند و درمورد نطق تشویق می‌کردند.

یکی از فعّالین خبرنگاران گفت: نطق تو خیلی سروصدا کرد! گفتم: چرا؟ کجایش؟ گفت: همه جایش، مخصوصاً جمله آخرش که گفتید: دستگاه‌ها خراب است! (من با توجه به مصاحبه تعدادی از نمایندگان در نکوهش تجمیع انتخابات مجلس و دولت، احساس کردم بعضی‌ها رأی داده‌اند، نمی‌خواهند بپذیرند؛ برای آنها این متلک گفتم)

 

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*