نطق مورخ یک شنبه ۸۸/۱۲/۱۶+ حواشی برگرفته از دفتر آن مرحوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

با درود به ارواح پاک شهیدان و امام شهیدان و آرزوی سلامتی و طول عمر رهبر معظم مواردی را یادآور می‌شوم:

۱ ـ سال ۱۳۸۸ را در حالی به پایان می‌بریم که ملت شجاع و فهیم و بصیر ایران به کتاب قطور افتخارات خود، زرین‌ترین برگ‌ها را افزود.

حضور یکپارچه و بی‌نظیر (۴۰) میلیونی مردم در عرصه انتخابات (۲۲) خرداد، حضور خودجوش و بی‌سابقه (۴۰) میلیونی در نهم دیماه در پاسخگویی به هتاکی‌های عده‌ای معدود در عاشورا، حضور دشمن‌شکنانه در (۲۲) بهمن که سومین همایش بصیرت در سال جاری بعد از (۲۲) خرداد و (۹) دی بود که به‌حق، حماسه بصیرت و اتحاد نامیده شد، شاهد صدق این مدعاست.

رستاخیز (۲۲) بهمن امسال یک همه‌پرسی واقعی در مورد رهبری نظام و در واقع بیعت واقعی مجدد و بسیار پرشور با رهبر معظم بود. امواج متلاطم اقیانوس عظیم مردم ایران در بهار سی ‌و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همانند دی ۵۶ و بهمن ۵۷ نشان داد، انقلاب اسلامی، بنیانگذار آن، ولایت فقیه و رهبری در عمق جان ملت ایران ریشه دوانده و هیچ قدرتی قادر به جدایی آنها از ملت نیست.

ملت نشان داد که یک اشاره رهبری، همه تحرکات و تحریکات دشمنان و مزدوران آنها را در لحظه‌ای چون کف روی آب، محو خواهد کرد و سران فتنه و شرور شرق، بی‌جهت به حمایت‌های مالی و رسانه‌ای آمریکا و اسرائیل، دل بسته‌اند. البته هرچند حمایت مردم از نظام و رهبری مشروط به هیچ شرطی نیست و ملت فداکار ما در دشوارترین شرایط و حتی در برهه بحران و مشکلات، به زیباترین نحو و به عنوان وظیفه شرعی این مهم را ابراز نموده‌اند؛ ولی این موضوع نباید موجب غفلت و خواب ما و مسؤولان در رفع مشکلات بزرگ مردم از جمله گرانی و تورم گردد.

۲ ـ از فردا، بودجه سال ۸۹ که طبق آیین‌نامه جدید مقرر شده بود زودتر از همه بودجه‌های قبلی در مجلس بررسی شود، دیرتر از همه بودجه‌های پیشین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ضمن تشکر از دولت و مجلس در تنظیم این بودجه باید اعتراف کرد این بودجه دارای مشکلات بزرگ و جدی است. عدم تصویب برنامه پنجم به عنوان دومین برش از چهار برش چشم‌انداز بیست‌ساله، عدم رعایت دقیق کانون سیاستهای اصل (۴۴) از مهمترین اشکالات این بودجه است.

جابجایی (۲۰) درصد از اعتبار طرح‌ها بدون لحاظ قید فصل و برنامه، جابجایی (۱۰) درصد از اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌ها، نقض حکم تبصره (۳) ماده (۱) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، رشد تقریباً (۵/۲) برابری اعتبارات عمرانی، تکرار تقلیل ردیف‌ها و دستگاه‌ها به (۴۲) دستگاه، رشد (۳۳) درصدی بودجه نسبت به سال ۸۸، تأمین (۵۱) درصد منابع بودجه عمومی از عایدات نفتی، رشد اعتبارات ردیف‌های متفرقه نسبت به سال قبل به مقدار (۲/۳۴) درصد از جمله آنهاست.

هرچند کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بعضی از این مشکلات را اصلاح نموده‌اند ولی انتظار می‌رود در جلسات علنی همه این اشکالات برطرف تا مجلس، نقش چندانی در تورم احتمالی سال آینده نداشته باشد.

۳ ـ ضمن تشکر از افزایش بودجه فرهنگ و ورزش در دولت نهم و دهم، معتقدم افزایش بودجه فرهنگ به تنهایی منجی فرهنگی نخواهد بود. پیش و بیش از افزایش بودجه، نیاز به تولیت دستگاههای فرهنگی توسط افراد واقعاً فرهنگی و با رویکرد کاملاً فرهنگی است.

البته ادعای دوبرابری شدن بودجه فرهنگ در سال ۸۹ که ریشه در مقایسه عملکرد قانون بودجه ۸۸ با لایحه ۸۹ دارد، ادعای مطابق با واقع و چاره‌ساز نخواهد بود؛ همانطور که ادعای پنج‌برابری بودجه ورزش به استناد بند (۹) که سهم خاصی برای ورزش در آن منظور نشده، اصلاً واقعیت نخواهد داشت.

۴ ـ ضمن تشکر از هیأت رئیسه و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در انجام اقدامات مفید فراوان، نمی‌توانم از افزایش سفرهای خارجی نمایندگان گلایه نکنم؛ البته تقاضا دارم در این مورد مقایسه‌ای بین این دوره و دوره‌های قبلی مجلس در مدت مشابه از جهت تعداد ایام، نفر، سفر، هزینه، صورت گرفته و حداقل به مجلس ارائه گردد.

همچنین از تغییرات هزینه بر مکرر در مجلس و به طور کلی افزایش هزینه‌های پارلمان که به عکس دوره قبل، مورد سکوت کامل رسانه‌ای قرار گرفته، تذکر داده و خواستار توقف آن هستم.

۵ ـ از اقدامات دولت در استان یزد تشکر نموده و از کم‌توجهی به فاز دوم آبرسانی به استان که علاوه بر مصوبه سفر، مورد تأکید رهبری قرار گرفته، انتقاد نموده و انتظار دارم هرچه سریعتر جبران و اقدام نماید.

همچنین به دولت نسبت به اجرایی‌نشدن مصوبه سفر (۱) در مورد گازرسانی به استان و بخش‌ها و روستاهای تفت تذکر می‌دهم و از وزیر محترم راه به علت اجرایی‌نشدن وعده‌های مکرر در ارتباط با اتمام باند غربی کمربندی میبد به شدت انتقاد نموده، امیدوارم بیش از [این] شاهد جان باختن مسافران نباشیم. والسلام علیکم و رحمه‌الله

دانلود “نطق 88/12/16” yahyazadeh_n881216.flv – Downloaded 130 times – 25 MB

حواشی نطق برگرفته از دفتر روزنوشت آن مرحوم:

کمتر وقتی درمورد نطق، این قدرغیر منتظره، به قرعه رسیده بودم. امروز وقتی ثبت‌نام کردم، اصلاً باور نمی‌کردم قرعه به نامم بیفتد و با تجربه‌ای که از حدود ۲۰ نطق ۵دقیقه‌ای در مجلس هفتم و هشتم داشتم (که هر وقت قرعه به نامم اصابت می‌کرد، یک جوری‌هایی کأنّ به من الهام می‌شد و امروز از این الهامات، خبری نبود) یقین داشتم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد! اما به شکلی باورنکردنی، قرعه به نامم افتاد و من در واقع از همان زمان به دنبال تهیه محتوای نطق راه افتادم و اگر در نطق‌های قبلی، معمولاً حداقل ۱۰ ساعت و غالباً حدود ۲۰ ساعت وقت، صرف می‌کردم، برای این نطق، همین ۵/۲ ساعت بعد از اصابت قرعه و در همین حدود، چند روز قبل، وقت صرف کردم و بس!

اتفاقاً بعد از نطق با وجودی که امروز در مجلس، تمرکز نبود و هیاهو و سر وصدا زیاد بود، نمایندگان نسبتاً زیادی تحسین کردند و تشویق؛ که معلوم می‌شد خوب گوش داده‌اند! این اتفاق هرگز در نطق ۳۹ روز قبل که ۷ دقیقه‌ای بود و روی آن خیلی کار کرده بودم، نیفتاد!

به هرحال خدا را شکر می‌کنم و از این توفیق، شکرگزار درگاه ربوبی‌ام!

 

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*