نطق مورخ ۱۳۸۸/۱۱/۷

توضیح:

نطق های مرحوم یحیی زاده در صحن علنی مجلس، به گواه دفاتر روزنوشت آن مرحوم، مبتنی بر مطالعه و تأمل و دقت فراوان در انتخاب موضوعات و نحوه طرح مسائل بوده است و غالباً پس از پایان هر نطق، مورد تمجید تعدادی زیاد از نمایندگان قرار می‌گرفته است.

به یاری حق، از این به بعد در یکسال آتی، متناسب با ایام سال شمسی، نطقهای آن مرحوم در مجالس هفتم تا نهم بازنشر داده می‌شود.

این نطقها اسنادی خواندنی از حوادث کشور در طی سالهای ۸۳ تا ۹۱ و موضعگیری‌های آن فقید را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با درود به روح پرفتوح امام شهیدان  و ارواح تمام شهیدان و آرزوی طول عمر و سلامتی برای رهبر معظم و تبریک فرارسیدن سی‌ و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشکر از مردم فهیم و بصیر کشور بویژه مردم استان دارالعباده یزد و شهرستان‌های تفت و میبد در خلق حماسه نهم دی، مواردی را یادآور می‌شوم.

۱ ـ (۳۱) سال قبل مردم مؤمن ایران با پیروی کامل از پیشوای بزرگ دینی خود امام راحل (رحمه‌الله‌تعالی‌‌علیه) پیروزی انقلابی بزرگ را رقم زدند. این مردم و آن امام تمام معادلات و محاسبات به اصطلاح علمی جهانی را به هم زدند و زلزله‌ای شدید در ارکان استکبار و صهیونیستها ایجاد نمودند.

آمریکا و اسرائیل که قافیه را باخته بودند به همراه شوروی آنزمان از همان ابتدا به تکاپو افتادند تا به زعم خود این نور را خاموش سازند. ایران اسلامی از همان ابتدا مورد تحریم اقتصادی استکبار قرار گرفت. توطئه‌ها یکی پس از دیگری رخ نمود. تحریک قومیتها، راه‌اندازی کودتا، حمله نظامی به طبس، تحمیل جنگی هشت‌ساله، ترورها و انفجارها، بمباران شهرها، حملات شیمیایی، جنگ دائمی روانی و رسانه‌ای از جمله این موارد بود. اما به یاری خدا همه این اقدامات احمقانه دشمن چیزی جز اقتدار و استحکام نظام و بصیرت ملت عایدشان نساخت. «یریدون لیطفعوا نورالله بافواههم والله متم النوره» می‌خواستند نور خدا را با دهانهایشان خاموش کنند ولی خدا نورش را کامل کرد.

در عین حال در دوره دولت اصلاحات تعدادی نفوذی سخنانی برزبان راندند که دشمنان به استحاله نظام در آینده‌ای نزدیک کاملاً امیدوار شدند. آنها در همین خواب و خیال بودند که انتخابات پیشین ریاست جمهوری مجدداً آنها را نگران و ناامید ساخت. آنها مشاهده کردند در بین نامزدهایی که تقریباً همگی آنها تا آنزمان دارای سوابق روشنی بودند فردی انتخاب شد که هنر بزرگ او طرح شعارهای اصلی انقلاب و امام در تبلیغات انتخاباتی بود. این نگرانی و سراسیمگی موجب شد در طی چهار سال دولت نهم حجم توطئه‌های علیه نظام و ملت افزونتر گردد. این توطئه‌ها ‌هم که متأسفانه گاهی با بعضی از اشتباهات تعدادی از ناهمراهان دولت توأم شد دشمن را امیدوار ساخت تا بسیاری از متدینین را خسته و افسرده ساخته و مانع از حضور آنها در صحنه انتخابات (۲۲) خرداد شوند و با این حساب آنها را امیدوار به رسیدن به بعضی از آمال خود نمود اما حضور بی‌نظیر (۸۵) درصدی و رأی (۴۰) میلیونی و انتخاب مجدد احمدی‌نژاد آن هم با رأی (۲۵) میلیونی، دشمن را دیوانه کرد و دشمن با توجه به تجربه‌اش در بعضی از کشورها با سلاح دروغ بزرگ «تقلب» وارد میدان شد و به نحو بی‌سابقه‌ای از همه عوامل داخلی و دلباختگانش استفاده نمود. اینجا بود که یکبار دیگر ولایت فقیه و رهبر حکیم و فرزانه و ملت بی‌نظیر و بصیر و حامی ولایت توطئه جدید آمریکا را نقش بر آب کرد.

رهنمودهای پیامبرگونه رهبر معظم و پیروی امت بیدار موجب شد دیگر نه کسی فریب قرآن بالای نی بخورد، نه از حضور شمر مجروح شده در رکاب امیر مؤمنان در صف مقابل به تردید افتد. آری اگر تعدادی مدعی حتی فاقد بصر بودند ملت از چپ و راست بصیرت خود را به رخ جهان کشید. ملت بعد از اتمام حجت نهم دی انتظار دارد مسؤولان قضایی، انتظامی و امنیتی اجازه ندهند بیش از این عدالت قضایی به زیر سؤال برده شود و متهمان درجه یک که بعد از باخت داور را مقصر دانستند و موجب شدند عده‌ای تماشاگرنمای تحریک‌شده دست به تخریب اموال عمومی بزنند دستگیر کنند البته همین ملت کاملاً مراقب بوده است تا مؤذن بد صدایی به اسم ولایت و رهبری در صف او رخنه نکند زیر را که می‌داند «المتقدم لهم مارق» همانطور که «المتأخر عنهم زاهق».

۲ ـ از دولت نهم و بویژه دولت دهم بعلت نگاه نسبتاً فرهنگی به مسایل تشکر می‌کنم و از این که اعتبارات بخش فرهنگ را تا دو برابر افزایش داد سپاسگزارم، در عین حال نمی‌توان برخی واقعیتها را نادیده گرفت. عملکرد دولت در بخش فرهنگ برنامه چهارم بویژه در مورد جوانان، زنان و تربیت بدنی موجب تأسف است، بسیاری از تکالیف برنامه در این موضوعات اصلاً اجرایی نشده است. اسفناک‌تر وضعیت فرهنگ در برنامه پنجم پیشنهادی است که در خیلی از موارد برگشت و توقف در چند ایستگاه قبل است. از اینها که بگذریم حتی یک نگاه سطحی به مظاهر و ظواهر جامعه و حتی بعضی از ادارات یا همایشها و جشنواره‌های دولتی بخوبی حکایت‌گر عمق مشکلات فرهنگی است. نکته اسفبار دیگر وجود (۱۹) میلیون پسر و دختر آماده ازدواج مجرد است که جرأت ازدواج ندارند و پس از گذشت چهار سال هیچ نشانه امیدوارکننده‌ای از اجرایی شدن قانون تسهیل ازدواج جوانان را فراروی خود نمی‌بینند، شاید هم مجریان اعتقاد دارند اینها دیگر جوان نیستند و موضوعاً از احکام این قانون خارج هستند.

بدتر از این آمار نگران‌کننده رشد طلاق است، طبق آمار در سال گذشته به ازاء هر هشت ازدواج در کشور یکی به طلاق منجر شده که البته این آمار در تهران چهار به یک است.

۳ ـ بدون تردید یکی از موفقیتها و کارهای شایسته دولت نهم سفرهای استانی بود. به یُمن این سفرها دیوار حایل بین دولت و مردم بطور کامل فروریخت اما آنچه گاهی این سفرها را زیر سؤال برده است اجرایی نشدن بعضی از پروژه‌های اصلی و کلیدی سفرهاست. برای نمونه فاز دوم آبرسانی به یزد در سفر اول دولت سال ۱۳۸۵ مصوب شد، در سفر مقام معظم رهبری به استان در سال ۱۳۸۶ معظم له در جمع (۱۳) وزیر و معاون اول رئیس جمهور با صراحت تمام بر اجرایی شدن آن تأکید فرمود. در سفر دوم دولت در سال ۱۳۸۷ نیز مصوب شد اما آنچه در بودجه دو، سه سال گذشته و در مواقع و مواضع دیگر مشاهده شده شاهد صدقی بر عدم اراده جدی در اجراء مصوبه لازم و ضروری است.

نمونه دیگر گازرسانی به (۱۰) شهر و (۱۴۴) روستای استان یـزد است که در سفر اول دولت مصوب شد و در سفر دوم تسریع در اجراء آن به تصویب رسید ولی تا این زمان به استثناء چند مورد ناچیز که آن هم سؤالات زیادی را ایجاد کرده است اجراء نشده است. عجیب‌تر این که مسؤولان مربوطه در پاسخ به مکاتبات اینجانب با مسؤولان، علت تعلل و تأخیر را عدم تأمین بودجه ذکر می‌نمایند که به هیچوجه قابل قبول نیست.

۴ ـ قطعی شدن بیش از (۲۰) مورد دوپینگ در سال اخیر و افزایش تقریباً دو برابری این پدیده منحوس در سالجاری آن هم در سالی که طبق مصوبه مجلس کشورمان بصورت رسمی به جرگه کشورهای مبارزه‌کننده علیه دوپینگ پیوست به هیچوجه قابل تحمل نیست. ضروری است با توجه به آموزه‌های دینی و حساسیت ملت غیور، بیش از این ادامه این بداخلاقی شناخته شده بین‌المللی در ورزش کشور را اجازه نداده و جلوی پیدایش پهلوانان کاذب را بگیریم. با توجه به تکرار این معضل در وزنه‌برداری ضمن احترام به تلاشهای این ورزش را در بخش قهرمانی به تعلیق درآورده، به سرعت و با قدرت به پاکسازی آن بپردازید. والسلام‌علیکم و رحمه الله و برکاته

دانلود “نطق 88/11/07” yahyazadeh_n881107.flv – Downloaded 407 times – 34 MB

 

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

یک نظر

  1. سلام کل دفترخاطرات راچاپ کنیدخواستیداسامی رامنتشرنکنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*