بازخوانی نطق‌های مرحوم یحیی زاده

نطق مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۸۶

بسم ­الله الرحمن الرحیم

با تسلیت ایام شهادت امام هفتم، حضرت موسی‌بن‌جعفر (علیه‌السلام) و ارتحال مجتهد مجاهد، استاد زهد و اخلاق، حضرت آیت‌الله مشکینی و گرامیداشت روز صدور فرمان مشروطیت و روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران صالح و صادق و تشکر ویژه از مجمع تشخیص مصلحت بعلت تأیید نظر شورای نگهبان در رد طرح تجمیع انتخابات مجلس هشتم و دولت دهم، مواردی را یادآور می‌شوم.

۱ ـ ابتدائاً اجازه دهید ضمن احترام فراوان به ناطق قبل از دستور امروز و ضمن حمایت از بعضی از انتقادهای محرز و مسلمی که احیاناً در بعضی از صحبتهای دیگر صورت گرفته، نسبت به این صحبتها چند نکته‌ای اشاره کنم.

اولاً، همه ملت ایران بهترین اشخاص برای ارزیابی این سفرها هستند. اگر نظر ما و نظر موکلان ما یکسان است، چرا ما به ارزیابی دقیق از نظر مردم در مورد سفرها نمی‌پردازیم؟

ثانیاً، اگر فکر می‌کنیم که اینگونه صحبتها و تلاشها موجب می‌شود که مجلس هشتم را نیز دراختیار خود بگیریم، باید به تجربه جنجالهای مجلس ششم توجه کنیم که دقیقاً بخاطر همین نطقها و صحبتها از دست مجلس ششمیها رفت و چنین وضعیتی پیش آمد.

ثالثاً، آیا مردم ما، ملت فهیم ما و همه موکلان ما نسبت به موضعگیری صریح و شفاف مقام معظم رهبری در مورد دولت نهم و همه تلاشهای دولت نهم و همچنین سفرهای استانی دولت نهم بی‌خبرند، آنرا نمی‌دانند؟ آیا این موضع با مواضع مقام معظم رهبری هماهنگ است؟

نطق مرحوم یحیی‌زاده مورخ 16 مرداد 1386

نطق مرحوم یحیی‌زاده مورخ ۱۶ مرداد ۱۳۸۶

 

۲ ـ وهابیت بیش از آنکه یک گروه مذهبی باشد، یک گروهک سیاسی ساخته و پرداخته استعمار است و از همین‌رو هر از چندی بنحوی بدنبال اداء دین خود بوده و مواضعی می‌گیرد که اجرای همان سیاستهای کینه‌توزانه و دیکته شده آمریکاست. در سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» آنچه ضرورت دارد موضعگیری متحدانه و منسجمانه جهان اسلام بویژه علمای اهل تسنن در برابر مواضع انحرافی و استکباری این گروه است. البته دولتها بویژه دولت سعودی که طی چند سال گذشته همواره از این گروه فشار صدمه و لطمه دیده است، نباید اجازه دهد این گروه به شکلهای مختلف بویژه در حرمین شریفین، مکه و مدینه که به همه مسلمانان تعلق دارد، ضیوف الرحمن مورد تعرض و بی‌احترامی این افراد کج فهم و وابسته قرار گیرند.

۳ ـ به رئیس‌جمهور پر تلاش و نستوه و وزیر محترم کشور یادآور می‌شوم استان یزد از اول سالجاری به علت بیماری استاندار متدین و متعهدش بدون استاندار بوده است. استاندار عزیز یزد بارها اصرار نمود که هرچه سریعتر فرد دیگری معرفی نمایید و بالاخره مدتی است استعفاء نیز تقدیم کرده است. ولی متأسفانه طی این مدت، دولت برای انتخاب استاندار امروز و فردا می‌کند. در این فضا گروههای مختلف سیاسی نهایت استفاده را برده و به جهت اهداف بعضاً سیاسی هر روز نام جدیدی را بر سر زبانها می‌اندازند. انتشار بعضی از این نامها موجب ناراحتی و بی‌اعتمادی مردم متدین و صبور استان یزد گردیده است.

رئیس‌جمهور عزیز و موفق! فرصت مغتنم دولت کوشای شما در استان یزد به سرعت برق و باد از دست می‌رود. آیا شایسته نیست سریعتر اقدام کنید تا مدیران موجود پرتلاش بتوانند حول محور استاندار به توفیقات بیشتری دست یابند؟

۴ ـ طی سالهای گذشته همواره مردم متین و متدین شهرستان میبد که دارای تمدن غنی و چند هزار ساله است و دومین جمعیت استان و البته کمترین وسعت را در بر دارد، شاهد یکسری بی‌مهریها و احیاناً نابرابری و تعدی بوده‌اند. بخاطر همین احساس هنوز این شهرستان و شهرستان همجوار شاهد حریم مشخص و طرح جامع نمی‌باشد. در این شرایط و در سال «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» سازمان نقشه‌برداری کشور نقشه‌ای از شهرستان میبد و شهرستان همجوار ترسیم نموده و یک سوم میبد را در آن شهرستان قرار داده است. مناطقی که هیچگاه و هیچکس ادعایی بر آن نداشته است و متأسفانه این نقشه از سوی سازمان به شهرستان ابلاغ می‌شود. مردم به محض اطلاع بشدت عصبانی و ناراحت شده، تجمعاتی صورت می‌دهند. این موضوع زمینه را برای تعدادی از افراد بازیگر سیاسی جهت زیر سؤال بردن نظام و دولت مهرورز ایجاد می‌کند که اگر خردمندی مسؤولان شهرستان و سرعت عمل مسؤولان استان نبود، غائله‌ای صورت می‌گرفت که همه ما در محضر الهی سرافکنده بودیم.

مردم ولایت‌مدار و متدین و عدالتخواه به وعده مسؤولان مبنی بر تسریع در تصحیح این نقشه آرام می‌گیرند که استدعا دارم دستور دهید هرچه سریعتر انجام پذیرد. هرچند در حذف نقشه از سایت و تأیید و تأکید بر اشتباه اقدام شده است. ضمناً باید پاسخ داده شود که چه کسی متقاضی تهیه نقشه بوده و چه کسانی تهیه کرده‌اند؟

۵ ـ ضمن تشکر فراوان از دولت کریمه به علت تصویب نمودن شهر شدن بفروئیه این پرجمعیت‌ترین روستای استان، امید است به سایر خواسته‌های منطقی تقسیماتی مردم این حوزه، بویژه شهرستان شدن بخش (۷۰) ساله نیر و همچنین بخش شدن دهستان پرجمعیت گاریزات عنایت نموده، باتوجه به پیگیریهای طولانی مردم و مسؤولان هر چه سریعتر در این مورد نیز اقدام فرمایید.

والسلام علیکم و رحمه ­الله و برکاته

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*