نطق ۲۵ بهمن ۹۱ + حواشی این نطق، برگرفته از آخرین دفتر روزنوشت‌ها

نطق مورخ چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۲۵
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با درود به روح پرفتوح امام شهیدان و ارواح تمام شهیدان و آرزوی طول عمر و سلامتی رهبر معظم و تبریک سی‌و‌چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مواردی را یادآور می‌شوم:
۱ ـ مردم شریف، شجاع، بصیر، انقلابی، مؤمن و ولایت‌مدار ایران اسلامی در سی‌و‌چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی حماسه‌ای فراموش‌ناشدنی‌ خلق نمودند. سی‌و‌پنجمین (۲۲) بهمن انقلاب اسلامی از همه (۲۲) بهمن‌های قبلی باشکوه‌تر بود، (۲۲) بهمن ۹۱ را باید یک یوم‌الله بزرگ جدید و برگ زرین دیگر در کتاب قطور افتخارات ملت ایران محسوب نمود. ملت قهرمان ایران، کرامت، عظمت، سلحشوری و وظیفه‌شناسی و موقعیت‌شناسی خود را بیشتر از همیشه به رخ دشمنان کشید. حضور با شکوه ملت بعد از به اصطلاح تحریم‌های فلج‌کننده دشمنان نشاندهنده عزم راسخ این ملت در مواجهه با استکبار و صهیونیست‌ها و آمریکا بود. ملت خداجوی ایران در این روز هوشمندانه پاسخی کوبنده و واقعاً فلج‌کننده به دشمنان داد. حضور این مردم یک «آری» بزرگ به اسلام، رهبری و شهدا و یک «نه» بلند و قاطع به دشمنان و یک «رفراندوم» علیه مذاکره با آمریکا بود. ملت سیّاس و هوشیار نشان داد بهتر و سریعتر از مسؤولان به ماهیت دروغین پیشنهاد مذاکره آمریکائی‌ها پی برده است. اینجانب به نوبه خود صمیمانه و خاضعانه از یکایک ملت سربلند ایران و بویژه مردم استان یزد و بالاخص مردم شریف و وفادار و قدرشناس شهرستانهای تفت و میبد در برپایی این حماسه به یاد ماندنی سپاسگزاری نموده و تأکید می‌کنم که حتماً باید قدرشناس این مردم بود و به رفع مشکلاتشان بویژه در موضوع گرانی، تورم و بیکاری به صورت جدی‌تر پرداخت و در برابر این همه فداکاری و ایثارگری و تعهد ملت زانو زد و بر زمین افتاد و خدا را سجده کرد.
۲ ـ انقلاب اسلامی ایران که در (۳۴) سال گذشته همواره با تهدید و تحریم و انواع جنگ پیدا و پنهان دشمنان مواجهه بوده است به مدد الهی در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی، سیاسی، هنری، ورزشی، صنعتی و معنوی بر قله‌های رفیع صعود کرده است. احراز جایگاه نخست علمی منطقه و دوازدهم جهان، کسب رتبه هفدهم اقتصادی جهان، دستیابی به رتبه اول نانو در خاورمیانه و بیستم جهان، قرار گرفتن در جمع (۹) کشور دارای تکنولوژی تولید آب سنگین و ساخت راکتور تحقیقات هسته‌ای، قرار داشتن در بین (۱۰) کشور برتر دنیا در زمینه سلولهای بنیادی، حضور در جمع (۱۰) کشور اول دنیا در زمینه پیوند اعضای بدن، قرار گرفتن در بین (۲۴) کشور سازنده ماهواره و (۱۰) کشور سازنده ماهواره‌بر بخشی از افتخارات بزرگ کسب شده است.
تولید (۹) قلم از (۲۰) قلم داروی کمیاب گرانقیمت بیوتکنولوژی دنیا که بعضاً یک گرم آن (۱) تا (۲) میلیون دلار قیمت دارد، از معجزات دیگر دانشمندان این ملت است.
ساخت انواع موشک‌های ضدزره، پدافند، بالستیک، کروز، ماهواره‌بر، موشک هوا به هوای فکور (۹۰)، طراحی و ساخت سامانه بابل (۳۷۳) مشابه اس (۳۰۰) و ساخت حدود (۲۰) نوع پهباد شناسایی و تهاجمی و جنگنده قاهر (۳۱۳) نمونه‌هایی از توانایی این ملت بزرگ در بخش دفاعی است.
پرتاب موجود زنده به فضا و اعزام فضانوردان به فضا در آینده‌ای نزدیک، نشان از سیطره ایران اسلامی و انقلابی در فضاست. اینها نمونه‌هایی اندک از هزاران اتفاق مبارکی است که در این (۳۴) سال در سرزمین شهیدان به وقوع پیوسته است و مهمتر از همه این دستاوردها، احیای مجدد اسلام در ایران و جهان و وقوع موج بیداری اسلامی با الهام از انقلاب اسلامی، توسعه، تعمیق و تحکیم روحیه ایثار و شهادت‌طلبی بویژه در (۸) سال دفاع مقدس، برپایی نمازهای دشمن‌شکن جمعه و جماعات، گسترش اعتکاف، بهره‌مندی بهتر از شهر‌الله رمضان و ماه محرم می‌باشد که همه این دستاوردهای مادی و معنوی زیر سایه بزرگترین دستاوردهای انقلاب یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است. البته باید اعتراف کرد که در زمینه فرهنگی و اخلاقی به هیچ وجه نتوانسته‌ایم همپای علم، فناوری، صنعت و تولید پیشرفت کنیم. رواج بد‌اخلاقی‌ها حتی در مراسم بزرگی همانند راهپیمایی (۲۲) بهمن آن هم در حرم کریمه اهل بیت و یا در صحن علنی مجلس و پشت تریبون ملی و علنی، اشاعه دروغ، بدحجابی و بی‌عفتی علنی، حرص و آز ارز، هجوم به بازار در عسرت و غلا،‌ احتکار و گران‌فروشی، دعوای علنی در بین بعضی مسؤولان بر سر قدرت، جنگ حزب‌ها و تشکل‌های حتی همسو در رقابت‌های سیاسی، افشاگری‌ها و پرده‌دریهای غیرشرعی، قانون‌گریزی، عدم رعایت حقوق افراد در رسانه‌ها و اینترنت، عدم انضباط کاری، بیداد ربا، افزایش طلاق، نداشتن سبک زندگی اسلامی شاهدی بر این مدعاست.
البته قباحت بد‌اخلاقی‌ها در بین ملوک و کارگزاران که باید الگوی جامعه باشند به شدت بیشتر است و قطعاً مجلس شورای اسلامی به علت انتشار مستقیم و زنده تمامی مذاکراتش در صحن علنی حساسیت بیشتری دارد و از این روست که امام راحل خطاب به نمایندگان می‌فرمایند: «من امیدوارم که مجلس یک مجلس اسلامی، مجلس عبادت باشد نه مجلسی که خدای نخواسته معصیت در آن واقع شود و به دیگران اهانت کنند» و رهبر معظم می‌فرمایند: «مجلس مهمترین مظهر مردم‌سالاری دینی است بنابراین اینجا مرکز و قله و به تعبیری ویترین مجموعه نظام اسلامی است که جلوی چشم قرار دارد. مجلس مایه آرامش برای مردم است، مایه تشتت آرای مردم و مایه تشنج نیست».
با این حساب آنچه در (۱۵) بهمن یکشنبه سیاه مجلس اتفاق افتاد در شأن این نظام نبود و هرگز در شأن رئیس‌جمهور، مجلس و ملت نبود. ای کاش در جلسه علنی رئیس‌جمهور محترم آن مطالب را مطرح نمی‌نمود و ای کاش در ارائه پاسخ نیز در حد ضرورت و با متانت بیشتر اکتفا می‌شد. همین جا از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست می‌کنم با مقصران و تهیه‌کنندگان آن فیلم طبق مقررات برخورد نمایند و چنانچه محتوای فیلم صحت داشت متهمان در آن فیلم نیز که به بدترین شکل حیثیت و آبروی رؤسای دو قوه را لگدمال نمودند مجازات نمایند. البته آن واقعه تلخ روز استیضاح با همه زشتی نشان داد که مردم باید به سلامت کار قوا در ایران اعتماد کنند زیرا قرار نیست تحت هیچ شرایطی هیچ یک از قوا دچار ملاحظات گردیده و از مچ‌گیری در موضوعی حتی اگر ثابت نشده باشد و در حد احتمال باشد غمض عین کند. بهرحال کشور ما در شرایط بیش و پیش از توسعه بیشتر اقتصادی و سیاسی نیازمند به توسعه اخلاقی است.
۳ ـ مقام معظم رهبری در سال ۸۹ برای اولین بار اقتصاد مقاومتی را مطرح فرمودند و از آن پس در چند سال گذشته بارها بر آن تأکید و تصریح نمودند. متأسفانه این موضوع مهم در این شرایط تحریم همه‌جانبه اقتصادی کمتر مورد توجه قرار گرفته و حتی به یک گفتمان تبدیل نگردیده، بلکه تقریباً فراموش شده است. اقتصاد مقاومتی یک استراتژی رشد توسعه است. این استراتژی مناسب‌ترین استراتژی رشد و توسعه است. این استراتژی مناسب‌ترین استراتژی در زمان فشارها و تحریم‌های خارجی است. در این اقتصاد مهمترین مؤلفه، مردمی کردن اقتصاد و مشارکت مردم در مالکیت و مدیریت بنگاههای اقتصادی است. کاهش وابستگی به نفت رکن مهم دیگر اقتصاد است که شرایط فعلی تحریم گسترده همه‌جانبه برای نیل به این مقصود یک لطف خفیّ الهی است.
استفاده از تولید داخلی و حمایت واقعی و جدی از تولید و مدیریت مصرف و پرهیز از اسراف از بخشهای مهم دیگر این استراتژی اقتصادی است. آیا برای این استراتژی نقشه راه تهیه نموده‌ایم؟ آیا در برنامه‌ریزی‌ها دقت و ثبات داشته‌ایم؟‌ آیا وزارت خارجه دیپلماسی نوین مبتنی بر اقتصاد مقاومتی ترسیم نموده است؟ آیا اجرای شتابزده مرحله دوم هدفمندسازی یارانه بدون اجرای کامل مرحله اول و بدون اصلاح و تصحیح آنچه گذشته است در این زمان و در این اقتصاد جایی دارد؟ آیا بی‌ثباتی در تصمیمات ارزی و صدور حدود (۲۰) بخشنامه ارزی طی یکسال هیچ نشان از وجود چنین اقتصادی دارد؟ آیا تنزل پنج رتبه‌ای در سهولت انجام کسب و کار و قرار گرفتن در رتبه (۱۴۵) جهانی از میان (۱۸۵) کشور و بیستم منطقه نشان از اقتصاد مقاومتی است یا دلیل واضحی بر خودتحریمی و تحریم داخلی؟
۴ ـ از دولت محترم و استاندار محترم و مسؤولان شهرستانی در مورد تلاشهای فراوان و ارزنده‌ای که در کشور، استان و حوزه انتخابیه‌ام انجام داده‌اند و مصوباتی گذرانده‌اند، صمیمانه و خاضعانه سپاسگزاری نموده و مواردی را درخواست می‌نمایم.
از رئیس‌جمهور محترم استدعا دارم نسبت به افزایش بودجه استانی سریعاً اقدام نمایند. آنچه هم‌اکنون در این زمینه وجود دارد نه عادلانه است و نه عاقلانه. استان یزد که دومین استان معدنی، سومین استان از جهت وسعت، ششمین استان از جهت صنعت، پانزدهمین استان از نظر جمعیت است و از حیث درآمد استان پانزدهم محسوب می‌شود، در زمانی که طبس و ابرکوه ضمیمه آن نشده بوده است، از (۲/۵۹) درصد بودجه کشور برخوردار بوده و حالا در سال ۹۱ با این دو شهرستان فقط (۱/۰۷) بودجه کشور را دارد. آیا این عدالت است؟
از وزیر محترم نیرو مصرانه می‌خواهم نسبت به فاز دوم انتقال آب به استان یزد مورد تأکید رهبر معظم در سفر به استان یزد در دی‌ماه ۸۶ و مصوبه سفر دوم در بهمن ۸۷ تسریع نمایند و اجازه ندهند مردم تشنه‌لب استان قنات و قنوت و قناعت از تشنه‌کامی نابود گردند و بیش از این حیات استان یزد تهدید گردد. لطفاً تا دیر نشده اقدام فرمایید که نوشدارو بعد از مرگ سهراب عملی است ناپسند.
به طور کلی تمام مصوبات معوقه در هر سه سفر و غیرسفر از جمله مصوبه اخیر را سریع‌تر اجراء نمایند.
والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

[الف. چند روز قبل از نطق] تا نزدیک ساعت۲۰ به نامه‌هایم پرداختم و از آن ساعت تا یک بامداد مستمراً و متوالیاً به نهایی کردن نطق (۷) دقیقه‌ای‌ام که روز چهارشنبه نوبت آن قرار داده‌اند، پرداختم.
من برای این نطق، کل ۶ ساعت وقت سفر یکشنبه از میبد تا تهران در قطار اتوبوسی هم اختصاص داده بودم و البته برای بخشی از محتوای آن، ده‌ها ساعت قبلاً نیز مطالعه کرده و نت‌برداری کرده بودم!
پس از این مطالعه و کار نسبتاً طولانی که مجموعاً ۷-۸ ساعت دیشبم را به خود اختصاص داد، به استراحت پرداختم.
صبح دیگر نخوابیدم و راهی مجلس شدم، نیم ساعتی به آخرین ویرایش نطق پرداختم و سپس برای تایپ، به بخش تحریرات ارائه کردم و به صحن علنی رفتم.

[ب. روز قبل از نطق] امروز هم فرصت صرف ناهار نداشتم. فردا نوبت اولین نطق (۷) دقیقه‌ای من در مجلس نهم است و خوشبختانه امروز توانستم نطق را به طور کامل تایپ کنم تا حدود یک روز زودتر از زمان نطق، در این زمینه کاملاً کار را آماده کرده باشم. البته فردا سومین نطق، مربوط به من است و امید دارم مشکل سرماخوردگی، سینه و سرفه اجازه بدهد این نطق بسیار مفصّل را بتوانم ارائه کنم!

به خانه آمدم. بسیار خسته بودم. نیم ساعتی استراحت کردم … بعد از نماز و شام، حدود دو ساعتی مجدداً آخرین ویرایش‌ها و اصلاحات انجام دادم، همه دغدغه من، کم بودن وقت قرائت نطق است، چند بار خواندم و با کورنومتر حساب کردم، تقریباً وقت موردنیاز، دو برابر فرصتی است که برای من قرار داده شده و آن فرصت ۷ دقیقه است؛ لذا بخشی از این نطق آماده شده را به طور کامل حذف کردم، صبح آن را به بخش تایپ بردم تا آنها را حذف کند و دوباره پرینت بگیرد، این کار هم که شد باز آن را خواندم، باز هم حدود ده دقیقه و ۳۰ ثانیه می‌شد. من حدود یک دقیقه دیگر آن را حذف کردم بعد به [نزد] مسئول نظارت بر رعایت زمان نطق‌ها، آقای جهانگیرزاده رفتم و با او صحبت کردم که حداقل دو دقیقه وقت اضافه برایم مقرر کند که او هم پذیرفت و لذا تا حدودی خیالم راحت شد.
[ج. پس از نطق] نطق امروز
خوشبختانه حین نطق، سرفه نیفتادم، با وجودی که مدتی است بر اثر سرماخوردگی و آنفولانزا، در تکلم و تنفس مشکل دارم.
خوشبختانه ساعت محاسبه نطق من بعد از ۵۴ ثانیه به کار افتاد، خوشبختانه آخرش هم یک دقیقه وقت اضافه به من داده شد، خوشبختانه به جز حدود نیم صفحه از آخر نطق مربوط به درخواست تسریع در گازرسانی، اجرای مصوبه سفر درمورد راه‌ها و…، همه موارد را خواندم.
بعد از نطق هم بزرگان مجلس تحسین کردند. آقای دکتر حدادعادل … بعد از نطق من، خیلی تشکر کرد و تعریف؛ حاج آقا آشتیانی نماینده قم که عضو جامعه مدرسین هم هست، به همین ترتیب؛ بعضی افراد عالم مجلس هم همینطور …
آقای مهدیان که از کارمندان بلندپایه و با سابقه مجلس است که در قسمت هیات رئیسه مشغول است و اصالتی تفتی هم دارد، به شدت تشکر کرد و از اینکه بیشتر از این صحبت نمی‌کنم، انتقاد کرد و گفت: حیف است که هر از چندی، اینطور صحبت نکنی.
بسیاری از خبرنگاران و کارمندان مجلس هم، همین برخورد مثبت داشتند؛ البته معمولاً در صحبت‌ها علاوه بر تایید محتوی و اصل سخن، دو چیز دیگر اجماعی بود: یکی غرّا بودن نطق و دیگری سریع بودن آن، یعنی من به علت نگرانی از کم آوردن وقت، خیلی تند قرائت می‌کردم که خودم هم در حین صحبت این یکی را حس می‌کردم و نگران بودم که تندخوانی، موجب گردد خاصیت نطق از دست برود؛ ولی خدا را شکر ظاهراً اینطور نشد.
به هر حال در مجموع، نطق من بیش از انتظار خودم بود و تصمیم دارم برای قسمت‌هایی که نتوانستم قرائت کنم، هر روز برای نطق ۵ دقیقه‌ای ثبت‌نام کنم تا آن را در نطق ۵ دقیقه‌ای ارایه کنم. من در چند ماه گذشته که هر چه ثبت‌نام کردم، این شانس را نداشتم ،امیدوارم حالا پس از شکسته شدن این طلسم با نطق ۷ دقیقه‌ای از شانس خوب برخوردار باشم، البته رعایت فاصله دو ماه بین نطق ۵دقیقه‌ای لازم است؛ ولی بین نطق ۷دقیقه‌ای با ۵ دقیقه‌ای لازم نیست؛ ضمناً با اصلاح آیین‌نامه، دیگر نمی‌توان در روز نطق۷ دقیقه‌ای، از قرعه ۵ دقیقه‌ای هم استفاده کرد و الّا من امروز در قرعه ۵ دقیقه‌ای هم شرکت می‌کردم تا بلکه قرعه به نامم اصابت کند و وقت کم نیاورم!

دانلود “نطق 91/11/25” yahyazadeh_n911125.flv – Downloaded 261 times – 51 MB

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*