نماینده‌ای با موتور یاماها ۸۰ الگوی عملی ساده‌زیستی

اینجا خانه‌ نماینده مردم خوب میبد و تفت است و مردم نجیب و بی‌ریای میبد و تفت باید هم اینگونه نماینده‌ای داشته باشند؛ هنوز به در و دیوار ساده و قدیمی اتاق نشیمن خیره مانده‌ای که ویلاهای مجلل و آسمان‌خراش‌های برخی از مسئولان در نظرت مجسم می‌شود و وقتی که ماکسیما و الگانس برخی را با موتور یاماهای ۸۰ دم در خانه‌ی سید در کنار هم می‌گذاری که با هم جور باشند، هیچ سنخیتی بین آنها نمی‌یابی.
به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران؛ خداداد ابراهیمی طی یادداشتی به ابعادی از زندگی و ویژگی‌های “حجت‌الاسلام سید جلال یحیی‌زاده” نماینده مردم تفت و میبد پرداخته که در ادامه آمده است:
«از خود می‌پرسی که اصلا میبد یزد کجا و ایلام کجا؟! انگیزه‌ای قوی و معنوی ترا به نوشتن این مطلب وا داشته و آن اینکه سید جلال مدت‌ها در ایلام خدمت کرده و در کسوت یک روحانی با‌نشاط و فرزانه خدمتگزار مردم ایلام بوده است و بعد به خود نهیب می‌زنی که مردان خدا در هر جایی که باشند باید به سراغشان رفت و از زندگی‌شان نوشت شاید سرمشقی برای سایر نماینده‌ها باشد، نمایندگانی که فریفته‌ی زر و زور و و انتصاب انساب و سرگرم خدمت گزاری به برادر و ایل و طایفه شده اند.images
تسویه حساب های شخصی را در اولویت قرار می دهند و به حساب رقبای خود می رسندو با «حاسبوا قبل ان تحاسبوا » بیگانه‌اند، و صدای مردم بی صدا نیستند. نمایندگانی که شعارهای انتخاباتی و سالوسی‌ها و چرب زبانی ها و پیشینه سیاسی و فرهنگی و هنری شان با هنر آفرینی و نقشه های مادی و دنیایی امروزیشان صد سال نوری فاصله دارد.آنان که ازراه زیاده خواهی و افزون طلبی ، به « الهکم التکاثر» گرفتارمی شوند .شاید سخن گفتن از سید جلال الگویی باشد برای مردم که در انتخابات فردی را از جنس خود ، ساده وصمیمی و مردمی برگزینند.
از کنار مردمان ساده و صمیمی میبد که می‌گذری از کنار کوچه‌های باریک و دیوار‌های گلی با صفای محلات میبد که عبور می‌کنی در محله فیروزآباد و در انتهای کوچه‌ای بن‌بست به خانه‌ای کوچک و ساده می‌رسی که بوی عطر گل محمدی اش آسمان شهر را بغل کرده است و تو بی‌اختیار از صمیم جان صلواتی می‌فرستی هنوز داخل منزل کوچک نشده‌ای که دیدن یک موتورسیکلت یاماهای ۸۰ تمام ذهنت را به خود مشغول می‌کند. به منزل که وارد می‌شوی سید‌ی با تبسم‌های زلالش به استقبالت می‌آید. و کمی بعد آرامشی سیال و معنوی فضا را آگنده می‌کند حرف‌های خودمانی که آغاز می‌شود . واژه‌هایی برجسته‌تر به گوش می‌خورد . «مجلس» ، «انرژی هسته‌ای» ،‌«قانون» ،‌«لایحه‌» و «عشق به مردم»
تازه می‌فهمی که اینجا کجاست . تازه به یاد می‌آوری که اینجا خانه‌ی یک نماینده‌ی مجلس است.
اینجا خانه‌ی نماینده مردم خوب میبد و تفت است و مردم نجیب و بی‌ریای میبد و تفت باید هم اینگونه نماینده‌ای داشته باشند .
هنوز به در و دیوار ساده و قدیمی اتاق نشیمن خیره مانده‌ای که ویلاهای مجلل و آسمان‌خراش‌های برخی از مسئولان در نظرت مجسم می‌شود . و وقتی که ماکسیما و الگانس برخی را با موتور یاماهای ۸۰ دم در خانه‌ی سید در کنار هم می‌گذاری که با هم جور باشند ، هیچ سنخیتی بین آنها نمی‌یابی.
« سید جلال» با پوسترهایی کوچک و معمولی و کمترین هزینه در انتخابات حضور داشته‌است برعکس برخی از مدیران پروازی ، وی از تهران با اتوبوس و قطار به حوزه‌ی انتخابیه سفر می‌کند و با موتور سیکلت یاماهای ۸۰ خود به دیدار مردم می رود. « سید جلال» قاب عکس شهید «سیدرضا یحیی‌زاده» و دلش را در کوچه‌های خاکی میبد جا گذاشته است و خود در یک حجره در حوزه علمیه تهران دوران نمایندگی را سپری می‌کند.
از زندگی ساده و صمیمی «سید جلال» حیرت زده‌ می‌شوی و با خود می‌اندیشی که در زمین هم قطعه‌ای از بهشت پیدا می‌شود ، آنجا که رنگ خدا دارد گرم صحبت با سید جلال هستی و محو حرف‌های آسمانی‌اش ،هرگز از او دل نمی‌کنی می‌خواهی با او وداع کنی که صمیمانه می‌گوید :
– من در زندگی با دو نفر پیمان اخوت بسته‌ام یکی از این دو نفر رادمردی شریف از فرزندان ایلام شهید پرور ( شریفی راد) است.
از پیچ و خم کوه‌های گلی و صمیمی میبد که خارج می‌شوی در می‌یابی که هنوز تصویری در ذهنت رسوب کرده است ؛
یک خانه‌ی گلی ، یک موتور ‌یاماهای ۸۰ و یک جلال آل مردم .
حجت الاسلام والمسلمین سیدجلال یحیی‌زاده در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی همزمان با سوم شعبان المعظم خجسته سالروز میلاد با سعادت سرور آزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) در خانواده‌ای مذهبی در شهرستان میبد چشم به جهان گشود .پدرش آقا سید محمود ، همواره به امر تعلیم و تربیت فرزند خود اهتمام ویژه داشت و علاوه بر آموزش قرآن و احکام در پرورش سجایای اخلاقی و آداب پسندیده او همت گمارد.
وی بر حسب تکلیف و امر پدر بزرگوارشان جهت تحصیل علوم اسلامی راهی حوزه‌ی علمیه یزد و پس از گذشت یک سال رهسپار حوزه‌ی علمیه قم گردید و طی این مدت به ترتیب از محضر اساتید معظم حوزه و آیات عظام شیخ محمد ابراهیم اعرافی ، شیخ علی پناه اشتهاردی ، موسوی تهرانی ، ستوده ، پایانی ،‌جوادی آملی ، سید علی محقق داماد ، سید مصطفی محقق داماد ، حسن زاده آملی و مراجع عظام تقلید ناصر مکارم شیرازی ، شیخ جواد تبریزی ، فاضل لنکرانی و وحید خراسانی استفاده و به زیور دانش علوم مقدماتی و ادبیات عرب ،معانی و بیان ، منطق و فلسفه ،‌کلام و تفسیر و فقه و اصول ‌با رتبه‌های ممتاز ،‌آراسته گردید. هشت سال تلاش علمی در دروس خارج فقه (علاوه بر طی دوره‌های مقدماتی و سطح) مدارج علمی ایشان را به درجه‌ای رسانیده که بر حسب مدارک دانشگاهی فراتر از دوره دکترا محسوب می‌گردد .
همچنین با حضور مستمر در دروس اخلاق مربیان کامل و اساتید فاضل حوزه‌ی علمیه قم نظیر آیت الله مشکینی و آیت‌الله مظاهری همراه با کوشش و تلاش و جهاد بانفس ، کمالات انسانی را ملکه نفس خویش گردانید. در این دوره بر حسب مقتضیات زمان و با صلاحدید و معرفی اساتید ،‌ به جمع معدود شرکت کنندگان گزینش شده در دروس جدید مانند اقتصاد ،‌جامعه شناسی ، علوم سیاسی و تاریخ و کلام که توسط چهره‌های ارزشمند انقلاب اسلامی نظیر مقام معظم رهبری ، شهید دکتر بهشتی ، شهید دکتر باهنر ، شهید حسن آیت و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و … ارائه می‌گردید ، پیوست ودر این علوم نیز در حد کفایت تبحر یافت تا جایی که درجمع اندیشمندان جوان وطلاب فاضل حوزه ی علمیه قم به مرد علم و عمل و دین و سیاست شهره گردید.
یحیی‌زاده از بدو شروع تحصیل در حوزه‌ی علمیه قم با اندیشه‌های دینی و سیاسی امام راحل (ره) آشنا و با علما و طلاب مبارز حوزه‌ مرتبط و در خدمت انقلاب اسلامی قرار گرفت . در روشنگری طلاب جوان و تبیین اندیشه‌ها و افکار انقلابیون نهضت اسلامی نقش ارزنده‌ای داشته و سازماندهی قیام خونین ۱۹ دی ماه پنجاه و هفت قم شرکت داشته و در صفوف اول این راهپیمایی تاریخی تامرزشهادت پیش رفت و از آن پس نیز در خدمت به گسترش انقلاب اسلامی سر از پا نمی‌شناخت.
با پیروزی انقلاب اسلامی پیوسته درهمه جا حاضر و چون سربازی فداکار درتمام صحنه‌های دفاع از کیان جمهوری اسلامی جانفشانی نمود . حضور مخلصانه و بی‌ریا در میدان‌های جنگ تحمیلی (۱۲نوبت) و شرکت در چند عملیات غرور آفرین سپاه اسلام نظیر عملیات محرم ، کربلای ۵ و … کارنامه او را در دفاع بی‌شائبه از نظام اسلامی و مام عزیز میهن ،‌درخشان می‌سازد . علاوه بر تصدی مسئولیت‌های اساسی و حیاتی در امور فرهنگی و اجتماعی حوزه علمیه ، همواره افتخار تدریس و تحقیق و تربیت طلاب را وجهه‌ی همت خویش قرار داده و مهمترین وظفیه‌ی خود راجهاد علمی وتشکیل حلقه‌های درس ومباحثه دانسته و در این راه از پرکارترین طلاب حوزه علمیه محسوب می‌گردد.با رحلت عالم ربانی حضرت آیت الله اعرافی (ره) بنابه توصیه و تکلیف بزرگان ،به شهرستان میبد آمده و به عنوان مسئول دفتر امام جمعه به‌مدت چهار سال به خدمتگزاری مردم مشغول گردید و علاوه برآن درهمان زمان مسئولیت تأسیس حوزه‌ی علمیه خواهران و فعالتر نمودن حوزه‌ی برادران را نیز می‌پذیرد و پس از چندی به دلیل گسترش حوزه‌های فوق و در جهت غنا بخشیدن به امور آموزشی و توسعه این دو مرکز علمی و تحقیقاتی ،‌ضمن پذیرش مدیریت هر دو حوزه به طور تمام وقت و شبانه روزی به کار مشغول می‌شود و درهر حال لحظه‌ای از خدمت به مردم خوب این شهر غافل نگشته تاجایی که خانه گلین او چون بیت اجداد طاهرینش پناهگاه ومحل رجوع مرم بوده و می‌باشد.
مسئولیت امور دفتر امام جمعه محترم و تصدی حوزه‌ها و روحیه‌ی خدمتگزاری و مردمداری ، ایشان را یکی از آگاه‌ترین افراد نسبت به نیاز‌ها و خواسته‌های مردم و بصیر به امور و نارسائیها و کاستی‌های منطقه نموده است و پذیرش نامزدی نمایندگی مجلس را نیز در راستای همین خبرگی وآگاهی از نیازهای مردم این حوزه‌ی انتخابیه می‌داند . بر این اساس و بنابر اصرار دوستان وعلاقه‌مندان در ششمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی داوطلب گردید و در یک رقابت نزدیک وفشرده و علی‌رغم بعضی بی‌مهری‌ها ،‌با کسب حدود هفده هزار رأی ، با اختلاف اندکی از راهیابی به مجلس شورای اسلامی بازماند.
اما همچنان مصمم و پرتلاش و شادابتر از گذشته در سنگرهای علم و عمل و دیانت وسیاست به خدمت مردم ادامه داد و بالاخره در انتخابات هفتم مجلس با اکثریت آراء به عنوان نماینده شایسته میبد برگزیده شد. ومردم میبد و تفت برسه دوره نمایندگی شایسته اش صحه گذاشتند.زنده یاد یحیی زاده بامداد ۱۵ اسفند سال گذشته به علت سکته مغزی در بیمارستان فیروزگر تهران بستری شده بود و دیروز دعوت حق را لبیک گفت.روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.»

نقل از: تبیان

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*