۱۰ سال پیش در این روزها ۸۳/۱۲/۴ – فراکسیون دانشگاهیان

توضیح:

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین یحیی زاده رحمه الله علیه، از روزهای آغازین نمایندگی مجلس در دوره هفتم در سال ۸۳ ، روزانه اقدام به یادداشت‌برداری از‌ فعّالیّت‌های خودو برنامه‌هایی که در آن حضور داشت(اعمّ از جلسات مجلس یا جلسات اداری، ملاقات‌های مردمی یا با مسؤولان و …) می‌نمود.

این روزنوشت‌ها که تا قبل از حادثه سکته مغزی ایشان در اسفند ۹۱، ادامه یافت، مجموعه‌ای عظیم حاوی ۵۲ دفتر و حدود ۹ هزار صفحه را سامان داده است و منبعی گرانبها برای شناخت فعّالیّت‌های ایشان در کسوت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و حکایتگری صادق از روحیّات و انگیزه‌های آن مرحوم و مبانی نظری اقدامات و مواضع ایشان است.

همچنین این یادداشت‌ها سندی باارزش و مستند پیرامون مسائل مربوط به مجلس شورای اسلامی از آغاز دوره هفتم تا اواخر سال اول دوره نهم و نیز منبعی ذی‌قیمت برای تدوین تاریخ استان یزد و بویژه شهرستان‌های تفت و میبد در حدفاصل سال‌های ۸۳ تا ۹۱ است.

به یاری الهی ، تدریجاً بخش‌هایی از این روزنوشت‌ها که برای عموم قابل استفاده است، منتشر می‌شود.

سه‌شنبه ۸۳/۱۲/۴

جلسه کمیسیون ساعت ۴/۳۰ تعطیل شد؛ چون تعدادی از جمله آقای افروغ برای تشکیل فراکسیون دانشگاهیان دعوت شده بودند. از این کمسیون، من، آشتیانی، آلیا و… نیز شرکت داشتند.

از یکی از اعضاء دفتر رئیس [مجلس] پرسیدم، گفت: ۶۰ نفر دعوت کرده‌ایم؛  دعوت‌کننده تشکیل این فراکسیون، خود حداد [رئیس مجلس] بود.

جلسه تشکیل فراکسیون دانشگاهیان: سه شنبه ۸۳/۱۲/۴ ساعت ۵ عصر در محل مجلس مشروطه

*قرائت قرآن توسط دکتر جبارزاده (انصافاً ترتیلی قشنگ ارائه کرد)

*توضیحات آقای دکتر حداد:

هدف از این دعوت، گردهمایی نمایندگانی [است] که دانشگاهی هستند که ملاک همان اظهارات است که در آن برگه‌ها نوشته بودید و آشنایی که ما در مجلس پیداکردیم؛ البته این دسته از نماینده‌ها شصت و چند نفر می‌شوند (تا آنجا که من شمردم نزدیک به پنجاه نفر در این جلسه شرکت داشتند). در مجلس، جمع ما باید به دانشگاه بپردازد. چشم‌انداز هم برای پیشرفت دانشگاه، قدم خوبی برداشته است و ما در سیاست، فرهنگ، ادب، هنر و…، در تمام عرصه‌ها نیاز به دانشگاه داریم.

فکر اینکه از دوستان برای تشکیل چنین فراکسیونی دعوت کنیم، درماه رمضان، وقتی رئیس دانشگاه مرا دعوت کرده بود، چنین چیزی را آنجا مطرح کردم. ابتدا در ذهنم بود که ده، پانزده نفر که شاخص‌تر هستند، برای مشورت دعوت کنم. چون طولانی شد، گفتم دو سه مرحله‌ای نکنم و همه را دعوت کردیم.

در کشور، یکی از وظایف ما گسترش دانشگاه‌هاست؛ مسأله کنکور، غولی است مهارنشده؛ آموزش، پژوهش و تحقیق و… اینها از جمله موضوعات بسیار مهمی است که در ارتباط با دانشگاه مطرح است؛ مسائل سیاسی، اخلاقی، فرهنگی از مسائل دیگر مهم دانشگاه‌هاست.

دو پیشنهاد دارم: ۱- هیات رئیسه‌ای برای این فراکسیون انتخاب کنیم برای تدوین آیین‌نامه و دعوت و کارهای مقدماتی ۲- موضوع فوری دیگری هم هست که دراین ۱۰، ۲۰ روز اخیر، ذهن ما را اشغال کرده است و آن مسأله افزایش حقوقی است که دولت در بهمن ماه درحقوق دانشگاهیان نمودکه ما یک پیامدهایی را احتمال می‌دهیم و باید به عنوان نماینده بتوانیم دیگران را هم جواب بدهیم. من در این مورد با رئیس جمهور، معاون اول او،…  با خیلی‌ها در این مورد صحبت کردم.

* بعد از سخنان آقای حداد و هنگام توزیع اوراق برای انتخاب هیات رئیسه، پیشنهاد کردم که فراکسیون به اسم حوزه و دانشگاه باشد که آقای حداد گفت: می‌ترسم اگر چنین کنیم، ممکن است احساس کنند فقط می‌خواهیم وحدت حوزه و دانشگاه را دنبال کنیم؛ به اضافه اینکه من به خودم اجازه نمی‌دهم که در مورد حوزه صحبت کنم ولی روحانیون بیشتر درمورد دانشگاه اظهار نظر می‌کنند.

این جلسه تا غروب طول کشید. جلسه بسیار خوبی بود، درمجموع تا آخر حدود ۵۳،۵۲  نفر حضور یافتند و کلّاً حدود ۱۰ نفر به علت شرکت در کمسیون تلفیق یا جاهای دیگر، در این جلسه شرکت نکرده بودند؛ ولی چون دعوت‌کننده آقای حداد بود، خوب استقبال شده بود.

در رأی‌گیری، آقای حداد، با ۴۸ رأی بیشترین آراء را به خود اختصاص داد؛ عباسپور با ۳۵ و افروغ با ۳۳ در رتبه‌های بعدی بودند. خانم فیاض‌بخش و دکتر محمدصادقی کاملاً مساوی (۲۲) رأی آورده بودند که با قرعه‌کشی که به دست من انجام شد، خانم فیاض‌بخش انتخاب شد. ضمناً خانم دکتر امین‌زاده با ۲۳ رأی انتخاب شد.

بعد از نماز و صرف شام، حدود ساعت ۸ شب به منزل برگشتم، چند تلفن و مقداری مطالعه، حدود ساعت ۱۱ خوابیدم و ۴۴ دقیقه بامداد بیدار شدم و پس از مدتی خوابیدم و دوباره ساعت ۳ و خورده‌ای بیدار و بلند شده، دیگر نخوابیدم. ضمناً شب به شدت سردرد بودم و شاید به علت شامی بود که در مجلس خوردم؛ عدس پلو با کشمش!

 

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*