نطق مورخ 1388/11/7

توضیح:

نطق های مرحوم یحیی زاده در صحن علنی مجلس، به گواه دفاتر روزنوشت آن مرحوم، مبتنی بر مطالعه و تأمل و دقت فراوان در انتخاب موضوعات و نحوه طرح مسائل بوده است و غالباً پس از پایان هر نطق، مورد تمجید تعدادی زیاد از نمایندگان قرار می‌گرفته است.

به یاری حق، از این به بعد در یکسال آتی، متناسب با ایام سال شمسی، نطقهای آن مرحوم در مجالس هفتم تا نهم بازنشر داده می‌شود.

این نطقها اسنادی خواندنی از حوادث کشور در طی سالهای ۸۳ تا ۹۱ و موضعگیری‌های آن فقید را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

بسم‌الله الرحمن الرحيم

با درود به روح پرفتوح امام شهيدان  و ارواح تمام شهيدان و آرزوي طول عمر و سلامتي براي رهبر معظم و تبريك فرارسيدن سي‌ و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و تشكر از مردم فهيم و بصير كشور بويژه مردم استان دارالعباده يزد و شهرستان‌هاي تفت و ميبد در خلق حماسه نهم دي، مواردي را يادآور مي‌شوم.

1 ـ (31) سال قبل مردم مؤمن ايران با پيروي كامل از پيشواي بزرگ ديني خود امام راحل (رحمه‌الله‌تعالي‌‌عليه) پيروزي انقلابي بزرگ را رقم زدند. اين مردم و آن امام تمام معادلات و محاسبات به اصطلاح علمي جهاني را به هم زدند و زلزله‌اي شديد در اركان استكبار و صهيونيستها ايجاد نمودند.

آمريكا و اسرائيل كه قافيه را باخته بودند به همراه شوروي آنزمان از همان ابتدا به تكاپو افتادند تا به زعم خود اين نور را خاموش سازند. ايران اسلامي از همان ابتدا مورد تحريم اقتصادي استكبار قرار گرفت. توطئه‌ها يكي پس از ديگري رخ نمود. تحريك قوميتها، راه‌اندازي كودتا، حمله نظامي به طبس، تحميل جنگي هشت‌ساله، ترورها و انفجارها، بمباران شهرها، حملات شيميايي، جنگ دائمي رواني و رسانه‌اي از جمله اين موارد بود. اما به ياري خدا همه اين اقدامات احمقانه دشمن چيزي جز اقتدار و استحكام نظام و بصيرت ملت عايدشان نساخت. «يريدون ليطفعوا نورالله بافواههم والله متم النوره» مي‌خواستند نور خدا را با دهانهايشان خاموش كنند ولي خدا نورش را كامل كرد.

در عين حال در دوره دولت اصلاحات تعدادي نفوذي سخناني برزبان راندند كه دشمنان به استحاله نظام در آينده‌اي نزديك كاملاً اميدوار شدند. آنها در همين خواب و خيال بودند كه انتخابات پيشين رياست جمهوري مجدداً آنها را نگران و نااميد ساخت. آنها مشاهده كردند در بين نامزدهايي كه تقريباً همگي آنها تا آنزمان داراي سوابق روشني بودند فردي انتخاب شد كه هنر بزرگ او طرح شعارهاي اصلي انقلاب و امام در تبليغات انتخاباتي بود. اين نگراني و سراسيمگي موجب شد در طي چهار سال دولت نهم حجم توطئه‌هاي عليه نظام و ملت افزونتر گردد. اين توطئه‌ها ‌هم كه متأسفانه گاهي با بعضي از اشتباهات تعدادي از ناهمراهان دولت توأم شد دشمن را اميدوار ساخت تا بسياري از متدينين را خسته و افسرده ساخته و مانع از حضور آنها در صحنه انتخابات (22) خرداد شوند و با اين حساب آنها را اميدوار به رسيدن به بعضي از آمال خود نمود اما حضور بي‌نظير (85) درصدي و رأي (40) ميليوني و انتخاب مجدد احمدي‌نژاد آن هم با رأي (25) ميليوني، دشمن را ديوانه كرد و دشمن با توجه به تجربه‌اش در بعضي از كشورها با سلاح دروغ بزرگ «تقلب» وارد ميدان شد و به نحو بي‌سابقه‌اي از همه عوامل داخلي و دلباختگانش استفاده نمود. اينجا بود كه يكبار ديگر ولايت فقيه و رهبر حكيم و فرزانه و ملت بي‌نظير و بصير و حامي ولايت توطئه جديد آمريكا را نقش بر آب كرد.

رهنمودهاي پيامبرگونه رهبر معظم و پيروي امت بيدار موجب شد ديگر نه كسي فريب قرآن بالاي ني بخورد، نه از حضور شمر مجروح شده در ركاب امير مؤمنان در صف مقابل به ترديد افتد. آري اگر تعدادي مدعي حتي فاقد بصر بودند ملت از چپ و راست بصيرت خود را به رخ جهان كشيد. ملت بعد از اتمام حجت نهم دي انتظار دارد مسؤولان قضايي، انتظامي و امنيتي اجازه ندهند بيش از اين عدالت قضايي به زير سؤال برده شود و متهمان درجه يك كه بعد از باخت داور را مقصر دانستند و موجب شدند عده‌اي تماشاگرنماي تحريك‌شده دست به تخريب اموال عمومي بزنند دستگير كنند البته همين ملت كاملاً مراقب بوده است تا مؤذن بد صدايي به اسم ولايت و رهبري در صف او رخنه نكند زير را كه مي‌داند «المتقدم لهم مارق» همانطور كه «المتأخر عنهم زاهق».

2 ـ از دولت نهم و بويژه دولت دهم بعلت نگاه نسبتاً فرهنگي به مسايل تشكر مي‌كنم و از اين كه اعتبارات بخش فرهنگ را تا دو برابر افزايش داد سپاسگزارم، در عين حال نمي‌توان برخي واقعيتها را ناديده گرفت. عملكرد دولت در بخش فرهنگ برنامه چهارم بويژه در مورد جوانان، زنان و تربيت بدني موجب تأسف است، بسياري از تكاليف برنامه در اين موضوعات اصلاً اجرايي نشده است. اسفناك‌تر وضعيت فرهنگ در برنامه پنجم پيشنهادي است كه در خيلي از موارد برگشت و توقف در چند ايستگاه قبل است. از اينها كه بگذريم حتي يك نگاه سطحي به مظاهر و ظواهر جامعه و حتي بعضي از ادارات يا همايشها و جشنواره‌هاي دولتي بخوبي حكايت‌گر عمق مشكلات فرهنگي است. نكته اسفبار ديگر وجود (19) ميليون پسر و دختر آماده ازدواج مجرد است كه جرأت ازدواج ندارند و پس از گذشت چهار سال هيچ نشانه اميدواركننده‌اي از اجرايي شدن قانون تسهيل ازدواج جوانان را فراروي خود نمي‌بينند، شايد هم مجريان اعتقاد دارند اينها ديگر جوان نيستند و موضوعاً از احكام اين قانون خارج هستند.

بدتر از اين آمار نگران‌كننده رشد طلاق است، طبق آمار در سال گذشته به ازاء هر هشت ازدواج در كشور يكي به طلاق منجر شده كه البته اين آمار در تهران چهار به يك است.

3 ـ بدون ترديد يكي از موفقيتها و كارهاي شايسته دولت نهم سفرهاي استاني بود. به يُمن اين سفرها ديوار حايل بين دولت و مردم بطور كامل فروريخت اما آنچه گاهي اين سفرها را زير سؤال برده است اجرايي نشدن بعضي از پروژه‌هاي اصلي و كليدي سفرهاست. براي نمونه فاز دوم آبرساني به يزد در سفر اول دولت سال 1385 مصوب شد، در سفر مقام معظم رهبري به استان در سال 1386 معظم له در جمع (13) وزير و معاون اول رئيس جمهور با صراحت تمام بر اجرايي شدن آن تأكيد فرمود. در سفر دوم دولت در سال 1387 نيز مصوب شد اما آنچه در بودجه دو، سه سال گذشته و در مواقع و مواضع ديگر مشاهده شده شاهد صدقي بر عدم اراده جدي در اجراء مصوبه لازم و ضروري است.

نمونه ديگر گازرساني به (10) شهر و (144) روستاي استان يـزد است كه در سفر اول دولت مصوب شد و در سفر دوم تسريع در اجراء آن به تصويب رسيد ولي تا اين زمان به استثناء چند مورد ناچيز كه آن هم سؤالات زيادي را ايجاد كرده است اجراء نشده است. عجيب‌تر اين كه مسؤولان مربوطه در پاسخ به مكاتبات اينجانب با مسؤولان، علت تعلل و تأخير را عدم تأمين بودجه ذكر مي‌نمايند كه به هيچوجه قابل قبول نيست.

4 ـ قطعي شدن بيش از (20) مورد دوپينگ در سال اخير و افزايش تقريباً دو برابري اين پديده منحوس در سالجاري آن هم در سالي كه طبق مصوبه مجلس كشورمان بصورت رسمي به جرگه كشورهاي مبارزه‌كننده عليه دوپينگ پيوست به هيچوجه قابل تحمل نيست. ضروري است با توجه به آموزه‌هاي ديني و حساسيت ملت غيور، بيش از اين ادامه اين بداخلاقي شناخته شده بين‌المللي در ورزش كشور را اجازه نداده و جلوي پيدايش پهلوانان كاذب را بگيريم. با توجه به تكرار اين معضل در وزنه‌برداري ضمن احترام به تلاشهاي اين ورزش را در بخش قهرماني به تعليق درآورده، به سرعت و با قدرت به پاكسازي آن بپردازيد. والسلام‌عليكم و رحمه الله و بركاته

Download “نطق 88/11/07”

yahyazadeh_n881107.flv – 490 بار دانلود شده است – 34,17 مگابایت

 

باز نشر محتوا با ذکر منبع " تارنمای فرهنگی مرحوم یحیی زاده" مجاز می باشد.

یک نظر

  1. سلام کل دفترخاطرات راچاپ کنیدخواستیداسامی رامنتشرنکنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*